TCMB Ekim 2021 Faiz Kararı Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak? Merkez Bankası PPK'da Ne Kadar Faiz İndirimi Yapılacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ekim 2021 Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı ne zaman yapılacak? Merkez Bankası faiz indirimi yapacak mı? Politika faizi yüzde kaç olacak? 

Finans 17.10.2021 - 22:56 17.10.2021 - 23:05 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi için çok kritik bir haftaya girildi. Nefesler tutuldu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Ekim 2021 faiz kararı beklenmeye başlandı. Dolar kurunun fiyatlanmasını da belirleyecek olan Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin olarak çok sayıda konu merak ediliyor. 

MERKEZ BANKASI PARA POLİTİKALARI KURULU TOPLANTISI NE ZAMAN? 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ekim 2021 Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında çok kritik bir karar alınacak. Son olarak üye değişimi de yapılan Para Politikası Kurulu'ndan faiz kararı çıkacak. Politika faizinde indirim beklentisi güçlenirken bir sürpriz karar alınıp alınmayacağı da tartışılmaya başlandı. Yapılan bilgilendirmeye göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ekim 2021 Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı 21 Ekim 2021 Perşembe günü yapılacak. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası faiz kararı ile alakalı olarak büyük bir merak yaşanıyor. Türkiye ekonomisinde tüm göstergeleri etkileyecek olan bu karar için Merkez Bankası tarih açıklaması yaptı. Buna göre faiz kararı 21 Ekim 2021 Perşembe günü saat 14:00'da açıklanacak. Merkez Bankası bu karar ile politika faizinde gidilecek yönü net şekilde belirlemiş olacak. 

MERKEZ BANKASI NE KADAR FAİZ İNDİRİMİ YAPAR?

Merkez Bankası'nın para politikasında bir değişim meydana gelmiş ve yüzde 19 olan politika faizi yüzde 18'e indirilmişti. Eylül ayında yapılan bu faiz indirimi ile Merkez Bankası'nın sıkı para politikasından parasal gevşemeye geçiş yaptığı iddia edilmişti. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile manşet enflasyon yerine çekirdek enflasyon ile faiz kararı alacaklarını duyurmuştu. Tüm bu gülişmelere göre Merkez Bankası'nın Ekim 2021 PPK toplantısında faiz indirimi kararı almasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Merkez Bankası'nın ne kadar faiz indirimi yapabileceği konusunda ise farklı fikirler ön plana çıkmaya başladı. Bazı ekonomistlere ve finans kuruluşlarına göre Merkez Bankası tıpkı Eylül ayında olduğu gibi 100 baz puanlık faiz indirimi yapacak. Ancak bu durumda çekirdek enflasyon politika faizinin üzerine çıkacak. Ancak 50 baz puanlık faiz indirimi ile çekirdek enflasyon aşılmamış olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@