Tek Başına Ev Alamayanlara Ziraat Bankası'ndan 5 Kişi Ödemeli Konut Kredisi

Ziraat Bankası tek başına ev alamayan müşterilerine ortak konut kredisi sağlıyor. Kredi geri ödemeleri ise her bir kişi için ayrı ayrı oluyor.

Finans 29.10.2021 - 15:46 29.10.2021 - 15:46 Mustafa KARAGÖZ

Yatırım amaçlı yada farklı bir amaçla ortak konut almak isteyenlere, Ziraat Bankası ayrı bir kredi paketi ile kredi sağlıyor. Söz konusu konut kredisi kendi başına ev alamayan ve kardeşi, oğlu kızı, akarabaları, dostları ile ev almak isteyenlere veriliyor. Kredi 5 kişi tarafından ortak kullanılıyor ve kredi geri ödemeleri her bir kişi için ayrı ayrı yapılıyor. 

ZİRAAT BANKASI'NDAN ORTAK KONUT KREDİSİ

Ziraat Bankası'nın kredi paketleri arasında yer alan ortak konut kredisinde vatandaşlar eşi dostu akrabarları ile ev alma şansı yakalıyorlar. Genellikle yatırım amaçlı alınan evlerde kullanılan konut kredisinde, kaç kişi kredi çekerse o kadar kişi ödeme yapıyor. Ortak konut kredisi genellikle 2 kişi, 3 kişi, 4 kişi veya 5 kişi şeklinde olabiliyor. 

Örnek vermek gerekirse 300.000 TL'lik bir ev için 5 kişi ortak konut kredisi kullanmak istediklerinde, peşinat ortak ödeniyor. Ardından geri kalan kısım için 120 ay vadeli konut kredisi ödeme planı oluşturuluyor. Ortaya çıkan aylık taksit tutarı 5'e bölünüyor ve her bir vatandaş kendi üzerine düşen kredi taksitini ödüyor. Ödeme sonunda 5 kişinin ortak olduğu ev alınmış oluyor. 

ORTAK KONUT KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NELER?

Ortak konut kredisi ile ev almak isteyenler için Ziraat Bankası resmi sitesinden bir açıklamada bulundu. Banka açıklamasında kredi ödemelerine dair bilgi verdi. 

Kredi kullanımında faiz oranı kişiye özel belirlenir. Bankanın standart kredi faiz oranı güncel olarak yüzde 1.29 bandında bulunuyor. 

Ekspertiz değeri 500.000 TL ve altında olan konutlara ekspertiz değerinin %90’ına kadar kredi sağlanır. 300.000 TL değerinde ki bir ev için 30.000 TL peşinat ödenir, 270.000 TL konut kredisi çekilebilir. 

Düzenli geliri bulunan en az 2, en fazla 5 kişi bir araya gelerek ortak konut kredisi kullabilir. 

Krediye konu gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilir.

Kredi geri ödemeleri aylık eşit taksitlerle yada bankanın sağladığı esnek ödeme planları ile tamamlanır. 

120 ay vade ile ortak konut kredisi kullanılabilir. 

Ortak konut kredisi başvuruları, kredi planında yer alacak tüm ortaklar ile birlikte Ziraat Bankası şubelerine şahsen yapılır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@