Tek Dilekçe İle SGK'dan Hemen Toplu Para Alabilirsiniz!

Yıllarca işverenleri tarafından SGK’ya prim ödemesi yapan vatandaşlar bu ödemeleri geri alabilirler mi? SGK prim iadesini hangi şartlarda yapar? SGK’dan toplu ödeme alınır mı?

Finans 24.02.2022 - 01:39 24.02.2022 - 01:39 Engin Uzunoğlu

Sigortalı olarak yıllarca çalışan vatandaşlar için işverenler her ay düzenli olarak SGK’ya prim ödemesi yapıyorlar. Vatandaşlar bu yapılan prim ödemelerini toplu olarak geri alıp alamayacaklarını araştırıyorlar. SGK ödenen primleri iade ediyor mu? SGK’dan prim iadesi talep edebilmenin şartları nelerdir? SGK hangi vatandaşlara toplu ödeme yapıyor? 

SGK PRİM İADESİ YAPIYOR MU?

Vatandaşların kendi adlarına işverenlerce yatırılan SGK primlerinin iadesi mümkün olabilen bir konudur. SGK bu primleri talep edilmesi halinde iade etmektedir. Ancak bunun belirli şartları bulunmaktadır. Öncelikle prim iadesi talep edebilecek olan vatandaşın emekli olabilme imkanının kalmaması gerekir. Sigortalılık süresi ve yaş şartı açısından emekli olma imkanı kalmayan vatandaşlar SGK’dan prim iadelerini alabilirler.

SGK NE KADAR PRİM İADESİ YAPIYOR?

Emekli olma imkanı kalmayan vatandaşlar SGK’dan prim iadesi talep ettiklerinde genellikle tüm primleri geri alabileceklerini düşünüyorlar. Ancak uygulamada prim iadesi alanlar tüm primleri geri alamıyorlar. Çalışanların prime esas kazanç tutarları üzerinden yüzde 34,5 oranında prim ödemesi işverenler tarafından SGK’ya yapılmaktadır. Toplu bir şekilde prim iadesi alınmasını durumunda yüzde 34,5’lik prim tutarından sadece çalışan payına düşen emeklilik primleri iade edilmektedir. Bu da yüzde 9’luk kısma karşılık gelmektedir. İşveren payı ile genel sağlık sigortası payı için iade işlemi yapılmamaktadır. 

SGK'DAN PRİM İADESİ NASIL ALINIR?

gerekli şartları karşılayan vatandaşlar SGK'dan prim iadesini nasıl alabileceklerini merak ediyorlar. Bu konuda SGK il veya ilçe müdürlüklerine dilekçe ile başvuruda bulunulması gerekiyor. Yapılan bu başvuru SGK tarafından incelendikten sonra prim iadesi yapılıp yapılamayacağına dair karar veriliyor. İade onayı alan vatandaşlara ise paylarına düşen tüm primler toplu olarak iade ediliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@