Tek Tıkla Emeklilik Yaşınızı Hesaplayın! Prim, Gün, İşe Giriş Tarihi, Askerlik, Doğum Borçlanması

Vatandaşlar emeklilik yaşlarını tek tıkla hesaplayabilirler. İşe giriş tarihi, borçlanma ve özel durumların hesaba dahil edileceği sistem ile en erken kaç yaşında emekli olacağınızı bulabilirsiniz.

Finans 07.02.2022 - 10:58 07.02.2022 - 10:58 Mustafa Karagöz

Vatandaşların emeklilik ile ilgili özel durumları olabiliyor. Bu kapsamda emeklilik yaşını ve tabi olduklara dair bazı karışıklıklar yaşayabiliyorlar. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu bu bilgi kirliliğinden tek tıkla kurtarıyor. Tüm etmenlerin hesaba dahil edilebildiği hesaplama sistemi ile vatandaşların kaç yaşında emekli olabilecekleri ortaya çıkıyor. İşte detaylar. 

SGK'DAN EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA 2022

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emekliik yaş hesabı için bir hesaplama robotu hazırladı. Bu robot üzerinden vatandaşlar kaç yaşında emekli olabileceklerini çok kolay bir şekilde hesaplayabilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun resmi sitesinden ve e-Devlet üzerinden kullanılabilecek robot ile vatandaşlar nasıl ve hangi koşullarda emekli olabileceklerini hesaplayabiliyorlar. 

SGK'nın Web Sitesinden Emeklilik Yaşı Hesaplama

Vatandaşlar emeklilik hesabında aşağıda görseli yer alan tabloyu dolduracaklar. Tabloda çalışanın cinsiyeti doğum tarihi ve çalışmaya başlanan tarih gün ay yıl şeklinde sisteme girilecek. Daha sonra malullük durumu bilgisi işaretlenecek. Son olarak prim ödemesi, askerli veya doğum borçlanması hesabı ile diğer tüm alanlar doldurulacak. 

sgk emeklilik yaş hesabı 2022

Tabloda doldurulması gereken tüm alanların doldurulması sonrasında ise gönder tuşuna basılarak çalışanlar kaç yaşında emekli olabileceklerini hesaplayabilecek. Söz konusu hesaplama ekranına uyg.sgk gov tr adersinden ulaşılabilir. 

e-Devlet Emeklilik Yaş Hesabı

Çalışalr e-Devlet sistemi üzerinde de emeklilik yaş hesabı yapabilirler. Emekliik yaş hesabı için ilk olaak T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapılacak. Sisteme giren vatandaşlar ardından arama alanına emeklilik yaşı hesaplama yazarak SGK'nın işlemine ulaşacaklar. Karşılarına çıkan hesaplama ekranında gerekli olanlar doldurulup seçilerek hesap yapılabilir. 

EMEKLİLİK YAŞ HESABINDA ETMEN OLAN VERİLER

Emeklilik yaş hesabı yapan vatandaşlar için ilk işe giriş tarihi en önemli veridir. İkinci önemli veri ise doğum tarihi, ödenen prim gün sayısı, sigortalılık gün sayısı olurken özel durumlar emeklilik yaşını değiştirir. 

Örneğin 2022 yılı listesinde yer alan yıpratıcı meslek gruplarından birinden çalışılması durumunda fazla prim ödendiğinden erken emeklilik mümkün olur. Bunun dışında çalışanın sağlık sorunları yaşaması durumunda SGK malulen emeklilik hakkı sağlıyor. Çalışanlar yüzde 60 oranında çalışma güç kaybı yaşarlarsa erken emekli olabilirler. Son olarak ise yaş olarak değil ancak eksik prim ile yaş haddinden emeklilik mümkün.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@