Televizyon, Çamaşır, Bulaşık Makinesi Mobilya! Ev Eşyası Yardımı Var Mı, Nasıl Alınır?

Belediyelerden ev eşyası yardımı nasıl alınır? Kimler ev eşyası yardımı alabilecekler? Yardım almak için hangi şartların sağlanması gerek? İşte 2022 için tüm detaylar..

Finans 17.02.2022 - 13:59 17.02.2022 - 14:01 Mustafa Karagöz

Ev eşyası yardımı için vatandaşlar il belediye başkanlıkları ile ilçe belediyeleri aracı oluyorlar. Özel durumlarda ve muhtaçlık halinde sağlanan ev eşyası yardımı başvurusunda bulunacaklar için tüm detaylar. 

2022 YILINDA EV EŞYASI YARDIMI

Belediye başkanlıkları ilk olarak doğal afet durumlarında ev eşyası yardımı sağlarlar. Deprem, sel, yangın, bina kayması çökmesi ve benzeri olumsuzluklarda vatandaşların sorunlarından kurtulmaları için eşya yardımı sağlanır. Ev eşyası yardımı bu durumlarda genellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sağlanır. Ancak anlık ihtiyaçlarda belediyeler ön plana çıkar. Bakanlık genellikle deprem, sel gibi afetler sonucu oluşan maddi kayıplar için yardımda bulunurken belediyeler daha ufak çaplı destekler sağlarlar. 

Ev eşyası yardımı için bir diğer özel durum ise vatandaşların muhtaçlık durumu halinde sağlanır. Maddi imkansızlıklar içerisinde yer alan vatandaşlar için il belediye başkanlıkları ile ilçe belediyeleri özel destek programları sağlarlar. Bu destek bazen nakit yardım kapsamında olurken bazı durumlarda doğrudan eşya yardımı olarak verilir. 

AİLE BAKANLIĞI'NDAN DA DESTEK ALINABİLİR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'da, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden eşya yardımı sağlar. 2020 ve 2021 yılında 5.000 TL eşya yardımı sağlayan bakanlık 2022 yılı  için ödenecek yardım tutarını açıklamadı. Özellikle sağlıksız koşullarda yaşayan vatandaşlar için sağlanan desteklerden yararlanmak isteyenler kendi ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidebilirler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@