Terra LUNA neden düştü, ne zaman yükselecek? Bir gecede yüzde 60 çakıldı!

Kripto para piyasası LUNA coin'de yaşanan düşüş nedeniyle resmen kan gölüne döndü. Terra LUNA'nın neden düştüğü ortaya çıkarken yatırımcılar bir gecede yüzde 60'tan fazla kaybetti.

Finans 11.05.2022 - 12:11 11.05.2022 - 12:11 Büşra Uluşen

Kripto para piyasasında sert düşüşler yaşanıyor. Lider kripto para birimi Bitcoin'in 30 bin doların altına gerilemesi sonrasında dikkatleri çeken alt coinlerden biri olan Terra LUNA ise tarihin en büyük düşüşünü yaşayarak yatırımcısına bir gecede yüzde 60'lık kayıp yaşattı.

LUNA coin neden düştü?

Kripto para piyasası, yaklaşık 1-2 aydır içerisinde bulunduğu düşüş trendinden bir türlü çıkamıyor. Daha önce 45 bin dolara kadar yükselerek yatırımcılarına umut veren Bitcoin, son birkaç gündür 30 bin doların altına gerileyerek piyasanın çakılmasına neden oldu. 

Bunun yanında 30 milyar dolardan fazla Pazar değeri olan Terra LUNA alt coini ise iki gün önce UST stabil parasını dengede tutabilmek amacıyla 2,4 milyar dolarlık Bitcoin sattığını açıkladı. Ancak sonrasında piyasada adeta deprem yaşandı. 

terra luna

LUNA, bir gün içerisinde yüzde 60'lık değer kaybı yaşarken bu güne baktığımızda değer kaybının yüzde 67'ye kadar fırladığı görülüyor. UST para birimi 60 cente kadar düşerken, ABD Hazine Bakanı, bu durumu örnek göstererek kripto paraların ne denli güvenilmez olduğunu ifade etti. 

LUNA Nisan ayında 120 dolar seviyelerine kadar yükselmişken beklenmeyen bir şekilde 9 dolar seviyesine kadar çakıldı. 3 milyar doların altında bir Pazar değerine kadar düşerken bazı borsalarda ise UST ticareti bir süre durduruldu.

LUNA coin'de yaşanan bu düşüş, kripto para tarihinin en büyük düşüşü olarak kayıtlara geçti. Ayrıca bu düşüşte etkili olan nedenin vakıf içerisinde kontrol dışı bazı işlerin dönmesinden kaynaklandığı a düşünülüyor. Yetkililer, bu enkazdan arınmak için 1 milyar dolar civarında borç arayışına girerken, karşılığında LUNA'yı yarı fiyatına vererek 2 yıl boyunca kilitli tutmayı planladığı iddia ediliyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@