Torba Yasada Vergi Müjdesi! Yüz Binlerin Yükü Hafifleyecek İşte Liste

Ekonomi adına yeni adımlar geliyor. Yüz binlerce vatandaşı ilgilendiren düzenlemeler ile vatandaşların yüklerinin hafifletilmesi bekleniyor. Hükümet tarafından hazırlanan düzenlemenin detayları şöyle.

Finans 17.09.2021 - 08:53 17.09.2021 - 08:53 Mustafa KARAGÖZ

AK Parti toplam 56 maddeden oluşan bir torba yasa üzerinde çalışıyor. Ekonomide oluşan sıkışma ve zorlanan vatandaşların önemli bir bölümünü kapsayan düzenleme temel olarak piyasaların rahatlatılmasını amaçlıyor. Söz konusu düzenlemede yüz binlerce vatandaşı kapsayan vergi maddeleri de yer alacak. Öyle ki vatandaşlara çok önemli kazançlar sağlayacak düzenlemelerle 900 bin kişi vergiden muaf olacak. 

900 BİN KİŞİ VERGİDEN MUAF OLACAK

Hazırlanan torba yasada vergi muafiyetine ilişkin elde edilen bilgiler şu şekilde; Hükümet cirosu 240.000 TL ve altında olan esnafları vergiden muaf tutacak. Uygulamaya geçmesi beklenen bu vergi düzenlemesinin yaklaşık 900 bin esnafı kapsayacak. 

Çifçiler için de bir düzenleme hazırlayan hükümet vergi konusunda vatandaşları rahatlatacak. 

Çiftçiler için hazırlanan vergi indirimi düzenleme ile kesintiler kaldırılacak. Özellikle çok eleştirilen tarımsal destek kesintileri hükümet tarafından yapılacak düzenleme kaldırılacak. Bu düzenleme ile tarımsal desteklerden vergi alınmayacak. 

Yeni dönemde artış gösteren kazanç kapılarından olan internet üzerinden para kazanma işlerine de kolaylıklar getirilitor. Yayınladıkları videolardan reklam alarak para kazananlar, vergi mükellefi haline geliyordu ve defter tutma zorunluluğu vardı. Bu kişiler yine vergi mükellefi olacaklar ancak banka, onlara yatan paranın stopajını 'doğrudan' kesecek. Düzenleme sonrasında internet üzerinden para kazananların gelirlerinden stopaj alınacak ve sorumlu banka olacak. 

Vergi alanında bir diğer düzenleme ile vergi beyannameleri için olacak. Yılda dört verilmekte olan geçici vergi beyannamesi yeni düzenleme sonrasında yılda 3 defa verilecek. 

Yine genç kesimi ilgilendiren bir diğer değişiklik ise staj ücretlerinde olacak. Öğrencilere staj sırasında 767 TL ödeniyordu. Ödemelerin üçte birlik bölümü işverenlerden alınıyordu. Ancak yeni düzenleme ücretin tamamını devlet ödetecek. Ayrıca 767 TL'lik ödeme 1000 TL'ye çıkarılacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@