TÜİK Açıkladı Temmuz Ayı Emekli Zam Oranları Netlik Kazandı! Sadece Bir Verinin Daha Açıklanması Bekleniyor!

TÜİK’in 5 aylık enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından Temmuz ayı memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranları da netlik kazandı! Bağ Kur, Emekli Sandığı ve SSK Temmuz emekli maaşı...

Finans 05.06.2022 - 21:34 05.06.2022 - 21:37

Emekliye Temmuz 2022 zammı için sadece bir verinin açıklanması bekleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından belirlenen 5 aylık hesaplamalara göre yeni oranlar ortaya çıktı. En düşük emekli ve memur maaşı ne kadar olacak? Milyonlarca vatandaşın beklediği sorunun yanıtı netleşiyor!

2022 Emekli Temmuz Zammı Ne Kadar Olacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mayıs 2022 enflasyon verileri açıkladı. Açıklanan güncel verilere göre mayıs ayı enflasyon verilerinin de belli olması ile emeklilere yapılacak temmuz zammına yönelik 5 aylık veriler netlik kazandı. Şu anki verilere göre eğer Haziran ayında enflasyon sabit bile kalsa yapılacak zam oranı SSK ve Bağ Kur emeklisi için yüzde 35,64 olacak. Memur ve memeur emeklisi maaşlarında ise yüzde 35 oranında artış olması bekleniyor.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

memur-ve-emeklilerin-temmuz-zammi-icin-rakamlar-kesinlesti-emekli-ve-memurlara-temmuzda-buyuk-zam-geliyor

Emeklilerin 2022 yılında ikinci 6 ay için alacakları temmuz ayı zam oranlarına göre, henüz Haziran ayına ait veriler açıklanmamasına rağmen yapılacak zam oranı büyük ölçüde netlik kazandı. Buna göre Ocak 2022’de 2.500 TL olarak açıklanan en düşük emekli maaşı, 2000 yılı sonrasında emekli olan SSK’lılar ile Bağ Kur ve tarım Bağ Kur’lular için artış esas aylıkları üzerinden yapılacak.

Buna göre en düşük emekli aylığı 2000 yılı sonrası SSK’lılarda en düşük 2 bin 769, esnaf Bağ Kur’lularda 3 bin 254 ve tarım Bağ Kur’lularda ise 3 bin 68 TL olacak.

En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?

Memur ve emekli memur maaşlarının yapılan zammın 7,5 puanı toplu sözleşme zammı ile elde ediliyor. Zam için yüzde 7,5 toplu sözleşme zammı ve 6 aylık enflasyon farkı hesaplanacak. Buna göre güncel veriler incelendiğinde memur ve emekli memur aylıklarının yüzde 35 oranında zamlanması bekleniyor.  Böylece en düşük memur maaşı 6 bin 341 TL’den 8 bin 560 TL’ye yükselecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@