TÜİK bizden 3 ay gecikmeli geliyor diyen ENAG kurucusundan flaş 3 haneli enflasyon tahmini!

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) kurucusu Prof. Dr. Veysel Ulusoy, TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarının kendi rakamlarından 3 ay geride geldiğini söyleyerek 3 haneli enflasyon tahminini açıkladı.

Finans 25.04.2022 - 14:33 25.04.2022 - 14:34 Büşra Uluşen

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) TÜİK'in aylık enflasyon açıklamalarının ardından kendi hesaplamaları ile buldukları enflasyon rakamını açıklıyorlar. Son olarak Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) konuya ilişkin yasak getirilmiş ve TÜİK'e onaylatılmadan yayımlanan enflasyon istatistiklerine hapis cezası uygulanacağı bildirilmişti. 

ENAG'ın kurucusu Prof. Dr. Veysel Ulusoy, konuya ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

'' TÜİK bizden 3 ay gecikmeli geliyor ''

Bir programda konuşan Veysel Ulusoy, TÜİK'in enflasyonu yzde 40'larda bırakacağını söyleyerek TÜİK'in kendilerinden 3 ay gecikmeli geldiğini, durum bu şekilde giderse TÜİK'in aylık yüzde 1,5 açıkladığı enflasyonun yüzde 80'leri bulabileceğini belirtti. 

TÜİK tarafından daha önce ENAG'a açılan soruşturmalardan ikisinin kapandığını, ikisinin de istinafta olduğunu hatırlşatan Ulusoy, enflasyonun ilerleyen süreçte 3 haneli rakamlara ulaşacağını ve TÜİK'in bu durumdan rahatsızlık duyduğu için kendilerini engellediğini ifade etti. 

Enflasyon 3 haneli rakamlara gelecek!

TÜİK'in ilk açtığı soruşturma sırasında ENAG'ın açıkladığı enflasyon oranının yüzde 36,7 olduğunu vurgulayan Ulusoy, bu konuda asla geri adım atmayacaklarını ve TÜİK'ten izin almadan enflasyon rakamlarını yayınlamaya devam edeceklerini söyledi. Kasım ayınca enflasyonun yüzde 60'ı bulacağını söylediğini hatırlatarak, TÜİK'in kendilerinden 3 ay gecikmeli geldiğini ve böyle giderse TÜİK'in aylık yüzde 1,5 oranında açıkladığı enflasyonun yüzde 80'ler bulacağını hatta yakın süreçte üç haneli enflasyon oranlarının dahi söz konusu olabileceğini dile getirdi. 

İstatistiklerin ortada olduğunu söyleyen Prof. Dr. Veysel Ulusoy, enflasyon verisi açıklama konusunda asla geri adım atmayacaklarını ve hükümetin böyle bir yasa çıkarsa dahil izin almadan yayınlayacaklarını belirtti.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@