TÜİK'ten önce TEFE TÜFE enflasyon oranı açıklandı! 4 aylık maaş hesabı SSK, Bağ-Kur zam tutarı tahmin edildi

Milyonlarca kişi tarafından Nisan 2022 enflasyon oranı merak edilirken AA Finans ekonomistleri Nisan 2022 enflasyon tahminlerini açıkladı. Ekonomistlerden 4 aylık maaş zammı hesabı açıklaması.

Finans 29.04.2022 - 17:48 29.04.2022 - 17:48 Büşra Uluşen

Türkiye uzun süredir yüksek enflasyon rakamlarıyla mücadele ediyor. Son olarak Mart ayında tüm zamanların rekorunu kıran enflasyon yüzde 61 oranına yükselmişti. Bu rakamın ardından tüm gözler Nisan ayına çevrilirken, hemen her kalemde artan fiyatlar, akaryakıt zamları, gıda fiyatlarındaki yükselişler gibi nedenlerle ekonomistlerin Nisan ayından beklentisi oldukça umutsuz. 

Nisan ayında açıklanacak enflasyon rakamı ardından ortaya 4 aylık enflasyon toplamı çıkacak. Bunun yanında Nisan ayı enflasyon oranı milyonlarca memur ve emeklinin maaşlarına yapılacak zam için de büyük önem teşkil ediyor. Mayıs ve Haziran aylarında açıklanacak enflasyon oranlarıyla birlikte Temmuz ayında memur maaşları artış oranı belirlenecek. 

Ekonomistler Nisan ayı enflasyon beklentilerini açıkladı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 5 Mayıs Perşembe günü açıklanacak olan nisan ayı enflasyon verilerine ilişkin meraklı bekleyiş sürerken, 14 ekonomistin katıldığı AA Finans'ın beklenti anketi açıklandı. Anket sonucunda, ekonomistlerin nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması 5,96 olarak açıklandı. 

14 ekonomistin katılım sağladığı anket sonucunda nisan ayı enflasyon beklentileri en düşük 4,40, en yüksek ise 7,80 aralığında yer buldu. 

nisan 2022 enflasyon

TÜFE beklentisine göre memur, emekli maaş zam oranı...

AA Finans ekonomistlerinin beklentileri gerçekleşir ve Nisan enflasyon oranı 5,96 oranında artarsa, 4 aylık enflasyon 28,76 olacak. 6 aylık enflasyon beklentisi ise yüzde 35,50 seviyesine çıkacak.  

Yüzde 35,5'lik enflasyon oranı SSK, Bağ-Kur, emekli maaşlarına 880 TL zam anlamına gelir. Memur maaşları ise yarım puan daha az artarak yüzde 35 oranında yükselir. 6 bin TL maaş alan bir memur için 2 bin 100 TL zam anlamına gelir. 

Yıllık enflasyon beklentisi yüzde 70'e dayandı!

Anadolu Ajansı enflasyon beklentisi anketi doğrultusunda ekonomistlerin Nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 5,96 oranında olurken, yıllık enflasyon oranı beklentisi ise yüzde 6'dan fazla arttı. Ankette, Mart ayında yüzde 61,14 olarak açıklanan yıllık enflasyonun Nisan ayında yüzde 67,93'e yükseleceği  öngörülüyor. 

Ankete katılan ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisi Mart ayında yüzde 44,78 iken Nisan ayı için bu oran yüzde 57,70'e yükseldi. Öte yandan yıl sonu enflasyon beklentisi Şubat ayında yüzde 38,05, Ocak ayında ise yüzde 38,12 idi. 

enflasyon-3

Merkez Bankası Nisan 2022 enflasyon tahmini yüzde kaç?

Nisan ayı enflasyon rakamları açıklanmadan önce, Merkez Bankası tarafından piyasa katılımcıları anketi ile enflasyon beklentisi duyuruldu. Merkez Bankası'nın yayımladığı raporda, cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 46,44 olarak kaydedilirken, 12 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 28,41 olarak ilan edildi. 

TÜİK Nisan 2022 enflasyon oranı ne zaman açıklanacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan Nisan ayı enflasyon raporu milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor. TÜİK, Nisan ayına ilişkin enflasyon oranını 5 Mayıs Perşembe günü açıklayacak. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@