Tüm Piyasalar Bu Haberi Bekliyordu! ABD FED Eylül 2021 Faiz Kararı Açıklandı!

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Eylül 2021 faiz kararı açıklandı. FED faiz kararında piyasa beklentileri doğrultusunda hareket etti. Peki FED'in Eylül 2021 faiz kararı ne oldu? 

Finans 22.09.2021 - 20:50 22.09.2021 - 20:50 Engin Uzunoğlu

Dünyada tüm piyasalar Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Eylül ayı faiz kararına kilitlendi. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından Eylül ayı toplantısı Salı günü başlamıştı. Bugün de devam eden bu toplantının sona erdiği bildirildi. Toplantıdan hem faiz kararı hem de varlık alımlarına ilişkin yeni karar çıktı. 

FED EYLÜL 2021 FAİZ KARARI BELLİ OLDU!

FED tarafından Eylül 2021 dönemine ilişkin faiz kararı açıklandı. Buna göre ABD ekonomisinin yönlendiricisi olan kurum olan FED, Eylül ayında faizleri sabit bıraktı. ABD'de gösterge faizi 0 ile 0,25 arasında kalmaya devam edecek. FED uzun bir süredir piyasaları kontrol etmek ve pandemi sürecinin ekonomik aksamalarını ortadan kaldırmak için faiz seviyesini aynı noktada tutuyor. Piyasalar da FED'in bir faiz artırımı yapmasını beklemiyorlardı ve bu konuda piyasa beklentileri de gerçekleşmiş oldu. 

FED VARLIK ALIMLARINA DEVAM EDECEK Mİ?

Pandemi sürecinde FED'in en kritik hamlesi varlık alımları oldu. Varlık alımları yoluyla piyasalar desteklenirken toparlanmayla beraber varlık alımlarında azalmaya gidileceği konuşulmaya başlanmıştı. FED üyeleri bu varlık alımlarının azaltılması yönünde de bir karara vardılar. Yapılan açıklamaya göre FED varlık alımlarını şu andaki mevcut seviyesi olan 120 milyon dolar noktasında tutmaya devam etmek yönnde karara vardı. Varlık alımları Eylül 2021'de azaltılmadı. Ancak varlık alımlarının azaltılması konusunda 2021'in son çeyreğine işaret edildi. 

FED FAİZ ARTIRIMI NE ZAMAN YAPIALACAK?

FED faiz artırımı ile alakalı olarak ne zaman karar alacağı dünya piyasalarının en önemli tartışma konusu olmaya devam ediyor. FED'in 18 üyesinin yedisi 2022 yılında faiz artırımı beklediklerini Haziran ayında ifade etmiştiler. Ancak o dönem FED üyelerinin ortalama görüşüne göre faiz artırımı için 2023 yılının beklenmesi gerekebileceği ifade edilmişti. FED üyeleri faiz artırımı konusunda yüksek enflasyon nedeniyle katı tutumlarından taviz vermeye başladılar. Bundan dolayı da FED faiz artırımı için 2022 yılı işaret edilmeye başlandı.

FED BAŞKANI JEROME POWELL NE ZAMAN KONUŞACAK?

FED Eylül 2021 toplantısında alınan kararların detaylarını her zaman olduğu gibi FED Başkanı Jerome Powell yapacağı konuşmayla açıklayacak. Jerome Powell'in bu konuşması Türkiye saati ile 22:00'da yapılacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@