Türk-İş Yüzyılın Zammı Demişti, Patronlar Doğruladı! Rekor Zam Sonrası 2022 Asgari Ücret Tahmini Ne Kadar Olacak?

2022 asgari ücret ne kadar olacak sorusuna bir yanıtta patronlardan geldi! Patronların asgari ücret tahmini ve ortaya atılan enflasyon iddiası gündemi sallayacak! Asgari ücrete yüzde 30 zam mı gelecek

Finans 15.10.2021 - 15:34 15.10.2021 - 17:03 Gülcan Özer

2022 asgari ücret zam oranı ne olacak? Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yürütülecek olan 2022 asgari ücret zam görüşmelerine doğru geri sayım başlarken zam oranı tahmini en çok konuşulan konular arasında ilk sırada yer alıyor. Asgari ücret ne kadar olacak tartışmaları devam ederken işçilerin temsilcisi olan Türk-İş tarafında yapılan açıklamanın ardından bir değerlendirmede patronlardan geldi. 

Bu sene seçim yatırımı olarak hükümet tarafından asgari ücrete yüksek oranda zam yapılacağı iddia edilirken Türk-İş işçi sendikası tarafından yapılan açıklamada ise bu sene son 45 senenin en yüksek zammını alacaklarını iddia etmişti. Asgari ücret tepsit komisyonu içerisinde hükümeti temsilen yer alacak olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise işçiyi enflasyona ezdirmeyeceklerini dile getirmişti.

2022 asgari ürcet zam oranı

ASGARİ ÜCRET 2022 NE KADAR OLACAK SON DAKİKA!

Habertürk Gazetesi yazarı Fatih Altaylı 2022 asgari ücret zam oranı hakkında patronlarla yapmış olduğu görüşmeyi köşesine taşıdı. Türkiye'nin önde gelen sanayicileri ile bir araya geldiğini belirten Fatih Altaylı "asgari ücret ne olur?" başlıklı yazısında "Mutfaktaki enflasyon yüzde 29. Şimdi sendikalar asgari ücret komisyonunda oturacaklar. En az yüzde 30 zam isteyecekler. Devlet de verecek. Vermek zorunda. Asgari ücrete yüzde 30 zam gelince bu silsile halinde zam demek. Maliyetlerin üzerine bir de bu binecek" diyerek patronların yüzde 30 zam beklediklerini duyurdu. 

2 bin 825 TL olarak ödenen asgari ücret bu durumda 847,50 TL zam olarak yansırken bu da 2022 asgari ücret zamlı maaş tutarının 3 bin 672,50TL olması anlamına geliyor.

2022 asgari ücreti patron açıklaması

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU 2022 GÖRÜŞMELERİ NE ZAMAN, ASGARİ ÜCRET HANGİ TARİHTE AÇIKLANACAK, BELLİ OLACAK?

Türkiye'de asgari ücret her sene sonunda Aralık ayında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri kapsamında belirlenmektedir. Bu komisyonda işçileri temsilen belirlenen işçi sendikaları, işverenleri temsilen belirlenen işveren sendikaları ve hükümeti temsilen de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yer almaktadır. 

Asgari ücret tespit komisyonu tarafından ilk görüşme Aralık ayı içerisinde yapılıyor. Genelde Aralık ayının 2. haftası içerisinde başlayan görüşmelerde toplamda 4 oturum düzenleniyor. İlk oturum işçi sendikası ev sahipliğinde yapılırken, ikinci oturum ise işveren ev sahipliğinde yapılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan 3. oturum son oturum olarak geçiyor ve bu oturumda pazarlıklar sonucunda asgari ücret zam oranı belirlenmiş oluyor. Yapılan son oturumda ise Çalışma Bakanı tarafından 2022 asgari ücret zam oranı ilan ediliyor ve basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruluyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@