Türkiye Ekonomisi İçin Alarm Çalıyor! JP Morgan Ve Goldman Sachs Enflasyon Tahminlerini Değiştirdiler!

TÜİK tarafından açıklanan Mart 2022 enflasyon rakamlarının ardından bazı yabancı finans kuruluşlarından Türkiye için enflasyon tahminlerine ilişkin yeniden değerlendirmeler yapıldı. 

Finans 04.04.2022 - 18:31 04.04.2022 - 18:31 Engin Uzunoğlu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mart 2022 dönemine ilişkin enflasyon verileri bugün açıklandı. TÜİK’in verdiği yeni rakamlara göre Türkiye’de yüksek enflasyon sorunu katlanarak devam ediyor. Mart 2022 döneminde yıllık enflasyon TÜİK’in resmi rakamlarına göre yüzde 61,14 oldu. 2022 yılında istikrarlı bir şekilde her ay enflasyon rakamı son 20 yılın zirvesine çıkarken bugün zirve yine değişti. Son 20 yıllık süreçte en yüksek enflasyonun görüldüğü ay Mart 2022 dönemi oldu. 

VATANDAŞ ENFLASYON RAKAMLARINI İNANDIRICI BULMUYOR

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları vatandaşlarca sürpriz kabul edilmedi. Hatta vatandaşların çok büyük bir kısmı TÜİK’in açıklamalarının gerçek enflasyon rakamlarını yansıtmadığına inanıyorlar. Ancak resmi rakam olduğu için TÜİK enflasyon rakamları üzerinden değerlendirmeler yapılmaya devam ediliyor. 

GOLDMAN SACHS ENFLASYON TAHMİNİNİ YÜKSELTTİ

Dünyanın iki önemli yatırım bankası olan JP Morgan ile Goldman Sachs tarafından Türkiye enflasyon raporu güncellendi. Bu dev bankalar Türkiye ekonomisindeki enflasyon beklentilerini yükseltme yoluna gittiler. Goldman Sachs’ın müşterileriyle paylaştığı son notta Türkiye’de 2022 yılının geri kalanında enflasyonun yüzde 65’in üzerinde kalmasının tahmin edildiği bildirildi. 

Goldman Sachs analizinde Mayıs ve Haziran aylarında ise enflasyonun yüzde 67’ye yükselebileceği ve bunun da zirve olacağı öngörüsü paylaşıldı. Dev banka daha önce yayınladığı Türkiye raporunda yıllık enflasyonun 2022 yılının genelinde yüzde 60’ın üzerinde kalacağının tahmin edildiğini açıklamıştı. 

JP MORGAN ENFLASYONDA İYİMSER ANALİZDEN VEZGEÇTİ!

Türkiye’deki yüksek enflasyon sorunundan dolayı analizlerini güncelleyen bankalardan olan JP Morgan da yatırımcılara bugün bir Türkiye notu ulaştırdı. Bu notta yer alan değerlendirmelere göre 2022 yılının son çeyreğine kadar Türkiye’de yüzde 65 ile yüzde 70 aralığında bir enflasyon olacak. Dev banka Türkiye’de enflasyon konusunda bu aya kadar oldukça iyimserdi. Hatta son tahmininde Türkiye’de 2022 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 40,2 olarak açıklanmıştı. Şimdi ise yüzde 70 seviyelerinin aylık olarak görülebileceği tahminleri yapılmaya başlandı.

Türkiye'de ekonomi alanında en büyük sorun enflasyon olarak kalmaya devam ediyor. EKonomik kırılganlıkları arttıran yüksek enflasyon çok sayıda göstergenin de bozulmasına neden oluyor. Türkiye ekonomisine olan güvene de darbe vuran yüksek enflasyon için hükümet yetkilileri enflasyon düşecek açıklaması yapsalar da bu ifadelerin şu ana kadar finans dünyasında herhangi bir ehemmiyetinin olduğu görülmedi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@