Türkiye Ekonomisinde Deprem, Merkez Bankası Atama Kararları Resmi Gazete'de! Dolar Kuru Tarihi Seviyeye Sıçradı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Yönetim Kurulu ile Para Politikası Kurulu'nda görevden almalar ve yeni atamalar yapıldı. Atama kararları Cumhurbaşkanı imzası ile Resmi Gazete'de yayınlandı.

Finans 14.10.2021 - 00:37 14.10.2021 - 00:41 Engin Uzunoğlu

Resmi Gazete'nin 14 Ekim 2021 tarihli sayısında Merkez Bankası'na ilişkin çok kritik atama kararları yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan atama kararları ile Merkez Bankası yönetiminde 3 görevden alma ve 2 yeni arama yapıldı. Merkez Bankası Yönetim Kurulu'nda yapılan bu görev değişimleri çok büyük ses getirdi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE KAVCIOĞLU'NUN GÖRÜŞMESİNİN DETAYI ORTAYA ÇIKTI

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında bugün kritik bir görüşme gerçekleştirilmişti. Bu görüşmede gündem maddelerinin ne olduğu kamuoyuna aktarılmamıştı. Resmi Gazete'nin yayınlanması ile bu görüşmenin detayları da ortaya çıkmış oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu arasında bugün yapılan görüşmenin ayrıntısı atama kararları ile ortaya çıktı.

MERKEZ BANKASI YÖNETİMİNDE GÖREVDEN ALMALAR VE YENİ GÖREVLENDİRMELER

Resmi Gazete'de yayınlanan atama kararına göre Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük ve Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı. Atama kararında yer alan yeni görevlendirmelere göre Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak ve Para Politikası Kurulu Üyeliğine de Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı. 

merkez bankası atama kararları-1

DOLAR KURU MERKEZ BANKASI ATAMA KARARI İLE TARİHİ SEVİYEYE ÇIKTI

Türkiye ekonomisinde bir süredir meydana gelen olumsuz gelişmelerden piyasalar Merkez Bankası'nı sorumlu tutuyordu. Bundan dolayı Merkez Bankası tüm eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. Sıkı para politikasından parasal gevşemeye geçiş yapan Merkez Bankası'nın bu politikalarının neticesinde dolar kuru 9 TL'nin üzerine yerleşti. Ancak yapılan bu görevden almalar ve yeni görevlendirmelerin piyasalara yansımasının olumlu olacağına dair bir düşünce hakim olmadı. Atama kararları açıklanır açıklanmaz dolar kuru hareketlenerek yükselmeye başladı. Şu anda dolar kuru tarihin en yüksek seviyesi olan 9,18 TL'den işlem görmeye başladı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@