Üç Sektör İçin KDV İndirimi Yolda! Hangi Sektörlerde KDV Düşürülecek?

Gıdada yapılan KDV indirimi sonrası üç sektör için daha KDV indirimi çalışması yapıldığı açıklandı. Peki hangi sektörlerde KDV düşürülecek? İşte yanıtı.

Finans 15.02.2022 - 09:10 15.02.2022 - 09:12 Büşra Uluşen

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamanın ardından temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 1'e düşürülmüştü. Bu gelişmenin ardından diğer sektörler için de KDV müjdesi geldi. Şu an eğitim ve sağlık hizmetlerinde yüzde 8, konutta 150 metrekarenin üzerine yüzde 18 olarak uygulanan KDV'nin yakın süreçte düşürülmesi bekleniyor. 

SEMTE GÖRE KDV!

Gündemde olan çalışmaya göre konutlar için de KDV indirimi yapılması planlanıyor. 150 metrekareye kadar olan konutlarda KDV yüzde 1 olarak uygulanırken, 150 metrekarenin üzerindeki evler için yüzde 18 KDV uygulanıyor. TOKİ, kentsel dönüşüm ve yapı kooperatiflerinde de bu oran şu an yüzde 1. 

Yapılması planlanan çalışma ile konutlar üzerindeki KDV oranının düşürülmesi ve semte göre KDV düzenlemesinin gelmesi bekleniyor. Buna göre lüks bir semtte oturan kişi ile daha küçük bir semtte oturan kişinin ödeyeceği KDV oranı aynı olmayacak. 

konut kdv

EĞİTİMDE KDV DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Gelir İdaresi Başkanlığı, KDV düzenlemesi için çalışmalarını başlatarak odalar ve sektör temsilcileriyle toplantılar düzenliyor. İlk adımı temel gıda ürünlerinde olan KDv indirimi ile yatırım ortamının iyileştirilmesi ve kayıt dışılığın azaltılması hedefleniyor. 

Pandemi nedeniyle veliler ve okulların üzerindeki maddi yükü hafifletmek amacıyla eğitim ücretlerine uygulanan KDV oranı yüzde 8'den yüzde 1'e düşürülmüştü. Bu sektörde de yine bir iyileştirme yapılması söz konusu olabilir. Ayrıca sağlık hizmetleri için de KDV'de bir indirim yapılması gündeme alınıyor. 

eğitim kdv

Temel gıda ürünlerinde yapılan KDV indirimiyle devlet 2022 yılında toplam 30 milyar TL'den feragat etti. İndirimler ile vatandaşların cebi bir nebze olsun rahatladı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@