Ucuz Kredi Fırsatları Değişti! Konut, Taşıt, İhtiyaç Kredisi Çekenlere Düşük Faiz Uygulayan Bankalar Listesi!

Bankalardan kredi çekmek isteyenler son maliyet tablolarını merak ediyorlar. En düşük faizle konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileri? Hangi bankalardan kredi çekmek avantajlı olur?

Finans 03.02.2022 - 19:40 03.02.2022 - 19:40 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmeler vatandaşları kredi kullandırmaya doğru yönlendirmeye devam ediyor. İnsanlar gerek ihtiyaçtan gerekse de otomobil veya konut satın almak gibi nedenlerden dolayı bankalara kredi talebinde bulunabiliyorlar. Ancak bu krediler vatandaşlara belirli bir mali yük getiriyor. Kreid maliyetlerini karşılayabilmeyi göze alan vatandaşlar bankalardan finansal destek temin edebiliyorlar.

KREDİ MALİYETLERİ GÖZ KORKUTUYOR

Bankaların kredilere uyguladıkları faizler çok sayıda vatandaşın gözünü korkutmaya yetiyor. Bu durumda olan vatandaşlar kendilerine uygun maliyetli kredi veren bankaları araştırmaya devam ediyorlar. Bankalar arasında daha önceki dönemlerde olan kredi yarışı da son buldu. Bu rekabet zaman zaman kredi faizlerinde vatandaşlar lehine bir sonuç doğurabiliyordu. Ancak şimdi bankalar müşterilere kredi vermek konusunda çok da gönüllü değiller. Türk lirasına olan güven kaybı bankaları bu şekilde tavır sergileyecek bir pozisyon içerisinde bıraktı.

KAMU BANKALARI VATANDAŞIN İMDADINA YETİŞİYOR

Kredi kullanmak isteyen vatandaşlara son dönemlerde en büyük dayanak kamu bankaları oluyor. Özel bankalara göre kredi faizlerini daha düşük seviyelerde belirleyen kamu bankaları müşterilere önemli nakit destekleri vermeye devam ediyorlar. Konut ve taşıt kredisi kullanırken kamu bankası dışı alternatiflere yönelmek müşterilerin daha yüksek malitle finansal destek alması anlamına geliyor. Ancak ihtiyaç kredilerinde bazı özel bankalar kamu bankalarının ayarında bir maliyetle nakit desteğini müşterilere sağlayabiliyorlar.

KONUT KREDİSİNİN TEK ALTERNATİFİ KAMU BANKALARI

Konut kredisi çekmek isteyenler bu finansal desteği en ucuz maliyetle kamu bankalarından elde edebiliyorlar. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank müşterilerden konut kredisinde aylık yüzde 1,20 oranında bir faiz maliyeti talep ediyor. Aynı müşteriler talep ettikleri konut kredilerini özel bankalardan almak istediklerinde ise kredi faizleri aylık yüzde 2'den başlıyor. Bu da çok ciddi bir maliyet farkı anlamına geliyor. Bundan dolayı özel bankalara konut kredisi talepleri yok denecek kadar azaldı.

konut kredisi maliyetleri-1

TAŞIT KREDİSİNİ HANGİ BANKALARDAN ÇEKMEK AVANTAJLI

Taşıt kredisi kullanmaya karar veren vatandaşların tüm yolları tıpkı konut kredisinde olduğu gibi kamu bankalarına çıkıyor. Ziraat Bankası ve Halkbank müşterileri aylık yüzde 1,59 faizle taşıt kredisi kullanabilirken Vakıfbank müşlterileri de aylık yüzde 1,50 faizle taşıt finansmanını elde edebiliyorlar. Taşıt kredisinde ise özel bankaların yanına yine yaklaşılmıyor. Müşteriler yüzde 2'nin üzerinde faizlerle taşıt kredilerini özel bankalardan temin edebiliyorlar. Kamu bankaları ile karşılaştırma yapıldığında ise özel bankalardan taşıt kredisi çekmek yarı yarıya daha fazla kredi maliyetini göze almak anlamına geliyor.

taşıt kredisi maliyetleri-2

EN UCUZ İHTİYAÇ KREDİSİ HANGİ BANKALARDA?

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen vatandaşların alternatifleri diğer kredi ürünlerine göre daha fazla bulunuyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank uygun maliyetle ihtiyaç kredisi veriyor. Ziraat Bankası aylık yüzde 1,83, Halkbank yüzde 1,71 ve Vakıfbank ise 1,91 oranında faizlerle ihtiyaç kredisi veriyorlar. 

ihtiyaç kredisi maliyetleri-3

Özel bankalar içerisinde uygun maliyetle ihtiyaç kredisi veren bankalar da bulunuyor. TEB aylık yüzde 1,85, QNB Finansbank aylık yüzde 1,89, İNG Bank aylık 1,94 faizle müşterilerine nakit desteği imkanı sağlıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@