Ulaştırma Bakanından Filyos Limanı Projesi Açıklaması!

Türkiye'nin en önemli yatırım projeleri arasında yer alan Filyos Limanı projesi hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailolğlu yeni açıklamalarda bulundu.

Ulaştırma Bakanından Filyos Limanı Projesi Açıklaması!

Türkiye'nin en önemli yatırım projeleri arasında yer alan Filyos Limanı projesi hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailolğlu yeni açıklamalarda bulundu. Türkiye'de büyük bir heyecan yaradan doğalgaz keşfinin ülkeye giriş yapacağı nokta olması nedeni ile projenin öneni daha da artmıştı.

FİLYOS LİMANI PROJESİ SON DURUM NE?

Bölgenin kalkınmasında büyük önem taşıyan Filyos Limanı projesini ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu projenin tamamlanma oranını da açıkladı. Filyos Liman projesinin genelinde altı yapı gerçekleşme oranının şu ana kadar yüzde 99,5 seviyesine ulaştığını belirterek "Bizleri milletçe sevince boğan doğal gaz keşfinden sonra TPAO'nun Filyos Limanı ve geri sahasından yararlanması için limanımıza tahsis edilen alan da genişlemiştir. Doğal gaz çalışmaları için gereken lojistik destek limanımızdan sağlanacak.

Filyos Limanı hizmete girdiği ilk günden itibaren bölgemizi kalkındıracak, ekonomiye, istihdama büyük bir katkı verecektir. Elbette sadece limanı yapmakla iş bitmiyor. Bu limanın bağlantı yollarını da en iyi şekilde tesis etmeniz gerekiyor. Filyos Limanı ve Filyos Endüstri Sanayi Bölgesi İltisak Hattı Bağlantısı projesi ile 12 kilometre demir yolu ve 4,5 kilometre kara yolu inşa edeceğiz" diyerek projenin önemine değindi.

Filyos liman projesinin mavi vatan için büyük öneme sahip olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu liman projesinin yanı sıra Mithatpaşa Tünelleri projesinin de büyük öneme sahip olduğunu dile getirdi. Liman projesi tamamlandığı anda bölgenin ekonomik kalkınmasında kilit bir rol üstlenecek.