Ünlü Ekonomist Ali Ağaoğlu'ndan Dolar Kurunun 9,20 TL Olacağı Tarih Tahmini!

Ünlü Ekonomist Ali Ağaoğlu, Merkez Bankası'nın para politikası hakkında yeni değerlendirmeler yaparak dolar kurunun yeni yükseliş zamanına ilişkin tarih verdi.

Ünlü Ekonomist Ali Ağaoğlu'ndan Dolar Kurunun 9,20 TL Olacağı Tarih Tahmini!

Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeler vatandaşların başını döndürmeye devam ediyor. Merkez Bankası'nın bundan sonra atacağı adımlar ve dolar kuruınun bu adımlara karşı vereceği tepkiler merak konusu oldu. Ünlü ekonomist Ali Ağaoğlu çarpıcı değerlendirmelerd ebulunarak dolar kurunun bundan sonraki yükselişi için tarih verdi.

DOLAR KURU İÇİN YENİ YÜKSELİŞ TAHMİNİ!

Merkez Bankası'nın Ekim ayında yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına değinen Ali Ağaoğlu, “Merkez Bankası bu ay 50 – 100 baz puanlık bir indirim yaparsa dolar kuru yeniden bir sert yükseliş ivmesi yakalayabilir. Böyle bir durumda daha önce 2021 yılında olacak dediğim kur yükselişi erken gerçekleşebilir. Dolar kurunu bir anda 9,20 TL seviyesine yükseldiğini görebiliriz.” dedi.

Merkez Bankası'nın enflasyon beklentisine değinen Ali Ağaoğlu, “Enflasyon beklentilerinde bir bozulma meydana geldi. Ortada gerçekten bir enflasyon problemi var. Bunun sebebi de yurt dışı diyebiliriz. Arz yönünde bir enflasyon yaşanıyor. Bu enflasyonu faizle terbiye etmemiz neredeyse imkansız. Buraya kadar hepsine katılıyorum ama tüm dünya merkez bankaları buna dair politika geliştirirken biz sadece izlemekle yetiniyoruz.

Merkez Bankası faiz indirimi yapmamalıydı. Bugün yine faiz indirimi yapmamalı. Peki faiz artırımı olmalı mı? Geçtiğimiz ay indirim yerine faiz artırımı yapılsaydı daha iyiydi ama hiç de dokunulmamış olsaydı yine iyi olurdu. Şimdi faiz indirimi yapılıp bir yola girildi. Bu yola mecburen devam etmeniz gerekecek.” ifadelerini kullandı.

FAİZ İNDİRİMLERİ DEVAM EDECEK BEKLENTİSİ

Açıklanan son enflasyonun Merkez Bankası'nın temkinli olmasına neden olacağını söyleyen Ali Ağaoğlu, “Merkez Bankası faiz indirimi yaparken belirli kriterlere dayanıyor. Bu kriterler katılmasam da son açıklanan enflasyon nedeniyle yüksek bir faiz indirimi yapamayacaklar. Mecburen ayaklarını gazdan çekecekler. Yıl sonuna kadar 50'şer baz puan faiz indirimi yapmaya devam edecekler diye düşünüyorum. Naci Ağbal'ın faiz artırımlarını geri almak için bir hevesleri var.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU İÇİN 9,20 TL TAHMİNİ

Dolar kuru hakkında tahminini açıklayan Ali Ağaoğlu, “Merkez Bankası bu anlattığımız doğrultuda yapacağı faiz indirimleriyle dolar kurunu yine hareketlendirecek. Ekim ayında yapılacak olan faiz indirimi kuru bir anda 9,20 TL seviyesine yükseltebilir. 2022 yılı için tahmin ettiğimiz seviyeleri dolar kurunda erkenden görebiliriz.” dedi.

Not: Haberimizde ye ralan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Buradaki ifadeler yalnızca bilgilendirme amacıyla haberde kullanılmıştır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

SONRAKİ HABER