Yabancılar Türkiye'yi Talan Edecekler Diyen Ekonomist Remzi Özdemir Dolar Kuru Tahminini Yükseltti!

Dolar kurunun her gün rekor tazelemesinin ardından ekonomistler analizlerini sıklaştırdı. Dolar kurundaki isabetli tahminleri ile bilinen Remzi Özdemir yeni dolar tahminini açıkladı. 

Finans 16.11.2021 - 22:29 16.11.2021 - 22:29 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde her gün bir başka dolar şoku yaşanmaya devam ediliyor. Türk lirasında meydana gelen değer kayıpları hem vatandaşların hem de ekonomistlerin gündeminden düşmüyor. Dolar kurunda meydana gelen yükselişleri ekonomist Remzi Özdemir yeni bir analiz ile yorumladı. Çok olumsuz bir senaryo çizen Remzi Özdemir dolar kurunun çıkmasını beklediği seviyeyi de açıkladı. 

MERKEZ BANKASININ NE GÜCÜ VAR NE DE ÖNGÖRÜSÜ

Merkez Bankasını eleştiren Remzi Özdemir, “Tek kelimeyle hızla fakirleşiyoruz. Türkiye'de bazı kişiler fakirleştiğimizin farkına varmayabilirler. Ben şu an Almanya'dayım ve ne kadar fakirleştiğimizi daha net gördüm. Yıllardır Almanya'da her şeyin fiyatları bellidir. Türk parası ile karşılaştırdığımız utanacak vaziyetteyiz. Dolar kuru yükseliyor ve Merkez Bankası'nın herhangi bir gücünün olmadığını gördük. Gücünüz olmayabilir ama bir öngörünüz olur ve insanları yönlendirirsiniz. Bunun da olmadığını gördük.” dedi.

TÜRK LİRASININ DEĞER KAYBETMESİNE KARŞI BİR POLİTİKA YOK

Merkez Bankası'nın politikasız olduğunu söyleyen Remzi Özdemir, “Bütün dünya merkez bankaları tehlikenin farkındalar. İngiltere merkez bankası başkanı enflasyon çok ciddi ve ben artık korkuyorum açıklamasını yaptı. Bu açıklamayı yapan efsane bir merkez bankası başkanı. Peki Türkiye'ye bakalım ne oluyor? Merkez Bankası halen daha hiçbir şeyin farkında değil veya kaderine bırakılmış bir durum var. Türk lirasının değer yititrmesine karşı bir politika yok.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'Yİ TALAN EDECEKLER

Türkiye'yi yabancıların talan etmek için sabırsızlandıklarını söyleyen Remzi Özdemir, “Merkez Bankası cari açığı kapacağız diyor ama Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ise cari açık Merkez Bankası'nın görevi değildir diyor. Aralarında bile anlaşamıyorlar. Garanti BBVA'nın satın alınmak istenmesini Türkiye'ye güven olarak yorumluyorlar. Hayır yabancılar için Türkiye'nin varlıkları çok ucuz ve o yüzden almak istiyorlar. Türkiye dışındaki çok sayıda aracı kuruluş dolar kurunun daha fazla yükselmesini bekliyorlar. Türkiye'yi talan etmek için sabırsızlanıyorlar.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU İÇİN 13 TL TAHMİNİ

Dolar kuru için yeni tahminini açıklayan Remzi Özdemir, “Merkez Bankası şu anda tamamen kontrolden çıkmış ve Türk lirasına hükmedemiyor. Şu anda konut piyasasını patlatmak dışında başka planları yok. Türk lirası değer kaybı ile kalacaktır. Türk lirasının ne kadar değer kaybı yaşayacağını göreceğiz. Felaket bağıra bağıra geliyor. Bu ortamda ben dolar kurunun 12,20 TL – 13 TL seviyesini göreceğini tahmin ediyorum. Bu bir yatırım tavsiyesi değildir, sadece benim kişisel öngörümdür.” dedi.

Not: Haberimizde yer verilen ekonomik değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Buradaki değerlendirmelerle yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@