Yahudi Ailelerin Olduğu İddia Ediliyordu Mahfi Eğilmez Açıkladı: Merkez Bankası Kimin, Gerçekte Kime Ait?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası için ortaya atılan iddialar sonrasında ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez son dakika açıklaması yaparak Merkez Bankası kime ait sorusuna yanıt verdi.

Finans 28.02.2022 - 12:00 28.02.2022 - 12:01 Gülcan Özer

Son dönemde Merkez Bankası üzerinden yapılan yorumlar ve spekülatif açıklamalar üzerine ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez resmi sosyal medya hesabı üzerinden çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Dönem dönem gündeme taşınan Merkez Bankası'nın 5 Yahudi aile tarafından kurulduğu ve halen el altından gizli bir şekilde bu aileler tarafından yönetildiği iddiaları üzerine ekonomi profesörü Mahfi Eğilmez çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. 

Yapmış olduğu başarılı ekonomi yorumları ve nokta atışları ile adını tüm Türkiye'de duyuran Mahfi Eğilmez, Merkez Bankası üzerinden yürütülen tartışmalara da son noktayı koymuş oldu. Peki, Merkez Bankası kimin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nı kim kurdu, Merkez Bankası devlete mi ait, devlet kurumu mu özel mi, gerçek sahibi kim?

MERKEZ BANKASI GERÇEKTE KİME AİT?

Sosyal medya hesabı üzerinden tartışmalara dahil olan ünlü ekonomi profesörü Mahfi Eğilmez yapmış olduğu paylaşım ile "Bir de "Merkez Bankası'nın sahibi 5 Yahudi aileymiş" yalanı var. Adama Merkez Bankası'nın sermayesinin yüzde 75'inin Hazine ve Ziraat Bankası'na ait olduğunu, Merkez Bankasının kârını Hazineye devrettiğini belgesiyle gösteriyorsun hala diyor ki "o beş aile var ya onlar sahipmiş." diyerek Merkez Bankası'nın gerçek sahibinin Hazine ve Ziraat Bankası olduğunu duyurdu. 

merkez bankası kime ait

Mahfi Eğilmez geriye kalan payı ise  "TCMB ortakları arasındaki MERVAK Vakfını ve yüzde 17 payın kime ait olduğunu soranlar var onu da söyleyeyim. MERVAK Vakfı TCMB mensuplarına ait. Yüzde 17'lik diğer kalemi içinde çok sayıda tüzel ve özel kişi var" diyerek 6 bin 600 dolayında Merkez Bankası kuruluşunda hisse alanların da burada yer aldığını söyledi. 

mahfi eğilmez açıklama

MERKEZ BANKASINI KİM KURDU, KİMİN, NE YAPAR?

Mahfi Eğilmez böylelikle Merkez Bankası'nın arkasında 5 Yahudi aile olduğuna dair yayılan şehir efsanesine de son vermiş oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB para politikasını yöneltmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacı ile büyük bir öneme sahip bulunurken bu nedenle sık sık gündeme taşınıyordu. Özellikle de son dönemde bağımsızlığını kaybettiği yönündeki eleştirilere hedef olan Merkez Bankası Mart ayında piyasalara yön verecek yeni faiz kararını açıklayacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@