Yapılandırma Hamlesi 0.64 Konut Kredisi Kampanyası Sinyali Mi?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından 0.64 konut kredisi kampanyası ile destek kredisi müjdesi bekliyor.

Finans 23.07.2021 - 16:54 25.07.2021 - 11:22 Gülcan Özer

Hatırlanacağı üzere kamu bankaları tarafından 2020 senesinin Haziran ayı itibari ile destek kredisi verilmeye başlanmış, bu kredi paketleri kapsamında konut kredisi desteği de hayata geçirilmişti. 

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan konut kredisi desteği kampanyası ile ilk 1 senesi ödemesiz dönemli olmak üzere yüzde 0.64 faiz oranı ile sıfır konutlara yüzde 0.74 faiz oranı ile de 2. el konut kredisi almak isteyenlere ucuz kredi desteği sağlanmıştı. 

ZİRAAT BANKASI, VAKIFBANK VE HALKBANK 0.64 FAİZ ORANI İLE DESTEK KREDİSİ VERMİŞTİ!

Düzenlenen kampanya pandemi döneminde ertelenen konut talebini büyük bir hızla harekete geçirmiş, özellikle de ikinci el konuta olan talep adeta patlama yaşamıştı. Konuta olan yoğun talep sonrasında ev fiyatları aynı hızda yükselişe geçmiş yapılan zamlar o tarihte büyük tepki çekmiş, hatta pek çok kişi tepki olarak ev almaktan vazgeçmişti. 

Konut kredisi çekmek isteyen kişilerin yoğun talebi sonrasında Haziran ayında konut satış rakamları yükselişe geçmiş, yaşanan yükseliş Temmuz ayında tüm zamanların en yüksek konut satış rakamı olarak Cumhuriyet tarihinin rekoru şeklinde kayıtlara geçmişti. Sonrasında ise konut satışından gelen paranın bir şekilde altın ve dolara akması ile altın fiyatları ile dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş ve enflasyonun körüklenmesi lie kampanya hızlı bir şekilde sonlandırılmıştı. 

Kampanyanın bitmesi ile konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla yükselişe geçmiş, ev sahibi olmak isteyen kişiler kendilerine de bir fırsat sunulmasını ve yeni bir destek kredisi kampanyası başlatılmasını talep etmişti. Yine inşaat sektörü temsilcileri de konut satış rakamlarındaki düşüş nedeni ile ucuz kredi desteği verilmesini talep etmişti. 

konut kredisi kampanyası

0.64 KONUT KREDİSİ KAMPANYASI GERİ Mİ DÖNÜYOR?

Konuyu değerlendiren ekonomistler vergi yapılandırma hamlesinin talep edilen destek kredisi için ilk adım ve sinyal olduğu yönünde değerlendirmede bulunurken özellikle de inşaat sektörünün konu hakkında yoğun baskısı olduğu dile getirildi. 

Emlak Katılım Bankası üzerinden Yapı Tasarruf Sandığı benzeri yeni bir konut kredisi kampanyası gelebileceği belirtilirken bu sayede enflasyonu yükseltmeden ve Merkez Bankası üzerine yük bindirmeden çözüm bulunabileceği belirtiliyor. Bu sistem üzerinden belirli süre para biriktiren kişilere konut peşinatı biriktirmeleri durumunda düşük faizli kredi desteği verilmesi sağlanacak. Bu sayede konut hesabı sistemi daha da geliştirilmiş olacak. Süreçte bankalardan gelecek haber takip edilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@