Yeni Hesaplama Yapıldı, Fiyatlar Değişiyor! Benzin Ve Motorin İçin İndirim Geleceği İddia Edildi!

Ukrayna savaşından dolayı dolar kurunda ve petrol fiyatlarında meydana gelen yükselişler akaryakıt zammına neden olmuştu. Şimdi ise hem benzinin hem de motorinin litre fiyatına indirim haberi geldi.

Finans 26.02.2022 - 18:59 26.02.2022 - 18:59 Engin Uzunoğlu

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın ekonomiye etkileri olumsuz olmaya devam ederken akaryakıt fiyatlarına dair yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Dolar kurunun sert yükselmesinin yanından petrol fiyatlarında da hızlı artış Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına dair yeni bir değerlendirme yapılması gerektirmişti. Bundan dolayı da Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) hem benzine hem de motorine zam yapılmasını kararlaştırmıştı.

AKARYAKITA ZAM YAPILMIŞTI

EPGİS tarafından duyurulan resmi açıklamaya göre 26 Şubat 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre fiyatı 1,61 TL, motorinin litre fiyatına ise 1,51 TL zam yapıldı. Zamlı fiyatlar pompaya yansırken bugün vatandaşlar zamlı fiyatlardan akaryakıt satın almaya başladılar. Ancak akaryakıt fiyatlarına dair yeni bir gelişme yaşandı.

YENİ HESAPLAMA YAPILDI

Brent petrolün fiyatı Ukrayna savaşından dolayı 100 Dolar seviyesini aşmıştı. Varil fiyatı 105 dolara yükselen brent petrolde 97 Dolar seviyesine kadar fiyat düşüşü meydana geldi. Bunun üzerine dolar kurunda 14 TL’nin üzerinden 13,80 TL’ye geri dönüş olunca akaryakıt maiyetlerinde farklı bir hesaplama yapılması gündeme geldi. Yapılan yeni hesaplamaya göre hem benzinin hem de motorinin litre fiyatında indirim gündeme geldi. 

BENZİN VE MOTORİN İÇİN İNDİRİM GELİYOR

Sektör kaynakları yapılan yeni hesaplama ve sonrasında akaryakıt fiyatlarında indirim miktarları hakkında açıklamalarda bulundular. Buna göre benzinin litre fiyatına 81 kuruş ve motorinin litre fiyatına da 96 kuruş indirim yapılacak. Pazartesi günü bu indirim kararının resmen açıklanmasını beklediklerini ifade eden sektör kaynakları gözlerin EPGİS’e çevrilmesine neden oldular. 

POMPA FİYATLARINA YANSIYACAK MI?

Elde edilen son bilgilere göre Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece yarısından itibaren akaryakıt indirimleri pompa fiyatlarına yansıyacak. Ancak burada farklı bir uygulama olacak. Motorin fiyatına yapılan indirim tamamen pompa fiyatlarına yansıtılacak. Lakin benzin fiyatına gelen indirim için bu geçerli olmayacak. Devletin benzinde ÖTV alacağı olduğu için indirimin bir kısmı ÖTV’ye gidecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@