Yeni Kampanya Beklentisi! Ev Alacaklara Cansuyu Kredisi İle 0.64 Faizle Konut Kredisi Müjdesi Mi Gelecek?

Konut sektöründe yaşanan büyük dalgalanma sonrasında yeni kampanya beklentisi oluştu. Düşük faizli konut kredisi kampanyası başlayacak mı?

Yeni Kampanya Beklentisi! Ev Alacaklara Cansuyu Kredisi İle 0.64 Faizle Konut Kredisi Müjdesi Mi Gelecek?

Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş sonrasında beklendiği gibi ev satış rakamlarında düşüş başladı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan son rakamlarla bir kere daha faiz oranları ile konut satış rakamları arasındaki bağ gözler önüne serilmiş oldu.

2020 senesinin Temmuz ayında kamu bankaları tarafından verilen 0,64 faizli ve 1 sene ertelemeli konut kredisi desteği kampanyası ile konut satış rakamları büyük bir rekora yükselmiş, ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar adeta bankalara akın etmişti. 2021 senesinin Temmuz ayında ise satışlar yükselen faiz oranlarının etkisi ile dibe vurdu.

DÜŞEN KONUT SATIŞLARI YENİ KAMPANYA BEKLENTİSİ OLUŞTURDU!

Konut satış rakamlarında yaşanan düşüş sonrası inşaat sektöründe yeni kredi kampanyası beklentisi oluştu. Yükselen inşaat maliyetleri nedeni ile karlılık oranları dibe vuran müteahhitler birde düşen konut satış rakamları nedeniyle sıkıntıya girdi. Temmuz ayında konut satışlarında yaşanan keskin düşüş sonrasında müteahhitler mutlaka can suyu kredisi desteği verilmesi konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile temasa geçti.

Masada geçen sene Temmuz ayında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen yüzde 0.64 faiz oranı ile konut kredisi desteği sağlanması ilk sırada yer alan teklif olarak öne çıkarken farklı rakamlarda konuşuluyor. Şu anda ekonomik koşullar nedeni ile kamu bankalarının bu oranla kredi vermeye sıcak bakmadığı belirtilirken konut kredisinde psikolojik eşik olarak belirlenen 0.99 faiz oranı da masada öne çıkan teklif olarak ağırlığını koruyor.

konut kredisi faiz indirim

TAPU HARCI VE KONUTTA KDV ORANI İNDİRİMİ DE MASADAKİ TEKLİFLER ARASINDA YER ALIYOR!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na taleplerini ileten sektör temsilcileri konut kredisi faiz indirimi desteğinin yanı sıra sıfır tapu harcı ya da tapu harcı indirimi ve konutta KDV indirimi taleplerini de iletti.

Bakanlık yetkilileri teklifleri inceleyeceklerini belirtirken inşaat sektörünün ayakta kalmak için yeni bir destek kredisi paketine ihtiyaç duyduğu, konu hakkında ısrarcı davranacakları belirtildi. Hatırlanacağı üzere 2019 senesinde tapu harcı indirimi, KDV indirimi ve 0.99 faizli konut kredisi desteği sağlanmış, süreçte konut satış rakamları hızlı bir şekilde yükselişe geçmişti.

SONRAKİ HABER