Yeni Zirve Geliyor Diyerek Duyuran Ekonomist Tunç Şatıroğlu Dolar Kuru İçin Yeni Tahminini Açıkladı!

FED faiz kararı öncesinde dolar kurundaki son görünüm ve olabilecekler merak ediliyor. Ekonomist Tunç Şatıroğlu yaptığı son analizle FED kararı öncesi dolar kuru tahminini açıkladı. Dolar kaç TL olur?

Finans 02.11.2021 - 22:29 02.11.2021 - 22:29 Engin Uzunoğlu

Dünyada tüm piyasalar bugün başlayan FED toplantılarından çıkacak kararı beklemeye başladı. FED'den çıkacak faiz ve varlık alım kararı ekonomi alanında çok büyük etki yapacak. Piyasalardaki fiyatlamanın belirleneceği bu kritik karar 3 Kasım 2021 Çarşamba günü Türkiye saati ile saat 21:00'da belli olacak. 

FED faiz kararının Türkiye ekonomisine yansımalarının neler olabileceğini ekonomist Tunç Şatıroğlu açıkladı. Yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Tunç Şatıroğlu, Türkiye ekonomisinin fotoğrafını çekti. İş Tunç Şatıroğlu'nun dolar kuru değerlendirmesi ve tahmini...

NACİ AĞBAL'IN DOLAR KURU ÜZERİNDE ETKİSİ OLUR MU?

Merkez Bankası eski başkanlarından Naci Ağbal'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda müsteşar kadrosuna atanmasının dolar kuruna yansımalarına ilişkin değerlendirme yapan Tunç Şatıroğlu, “Naci Ağbal'ın Merkez Bankası Başkanı olduğu dönemde dolar kurunda görünüm bugüne göre çok daha pozitifti. Şimdi yeniden aktif bir göreve yani Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda müsteşarlığa getirilmesinin dolar kuruna bir etkisi olmaz. Zaten bunu da dolar kurunun fiyatlamasında gün boyu takip ettik.” dedi. 

FED FAİZ KARARI DOLAR KURUNU NASIL ETKİLER?

FED'in varlık alımlarında azaltmaya gidilmesine dair bir karar almasının piyasaları nasıl etkileyeceğini değerlendiren Tunç Şatıroğlu, “FED varlık alımlarında azaltma kararını Kasım ayı için almazsa piyasalarda pozitif bir etki oluşabilir. ABD borsaları filan yükselecektir. Bize de bu pozitif yansıma gerçekleşebilir. Dolar kurunda biraz geri çekilme meydana gelebilir ama çok ciddi fiyat düşüşleri olmayacaktır. Dolar kuru küresel piyasalardaki para gelişmelerinden ziyade bizdeki faiz kararı beklentilerine göre fiyatlanıyor.” ifadelerini kullandı. 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPMAYA DEVAM EDER Mİ?

Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin de değerlendirme yapan Tunç Şatıroğlu, “Ben bu ay Merkez Bankası'nın yine faiz indirimi yapacağını düşünüyorum. Hatta 150 baz puanlık bir faiz indirimi beklentim var ama 200 baz puanlık faiz indirimi olursa da şaşırmam. Artık bizde herşey açıldı. Tamam dediler, biz enflasyonla mücadele edemiyoruz gittiği yere kadar gitsin dediler. Bir de dolar kurunun yükselmesi de isteniyor. İhracatçı bu şekilde para kazanabiliyor. Bunun için de peyderpey faiz indirimi ile dolar kuru yükseltiliyor.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?

Dolar kuru için fiyat analizi yapan Tunç Şatıroğlu, "Dolar kurunun aylar önce 9,60 TL'ye geleceğini söylemiştim. Elinde dolar olanlar tutmalıdırlar. Faiz indirimleri devam edecek. Hatta 100 baz puanlık bir faiz indirimi benim için sürpriz olur. Dolar kuru yükselmeye devam edecek. Dolar kuru Kasım ayı içerisinde yeni zirveye çıkacaktır. 10 TL rakamının aşılması beklenmedik bir gelişme olmayacaktır." dedi.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Buradaki yorumlara göre yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@