Yüksek Konut Kredisi Faiz Oranlarına Devlet Müdahalesi! 4 Puanlık Faiz İndirimi Geldi

Bankaların konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düşük faizli kredi müjdesi verdi. Devlet destekli konut kredisi başvuruları başladı!

Finans 14.09.2021 - 09:12 14.09.2021 - 09:12 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından atılan parasal sıkılaşma adımları ve bankaların ucuz kredi musluklarının kapatılması ile beraber kredi faiz oranlarında büyük bir hızla yükseliş yaşanmaya başlanmıştı. 2020 senesinin Haziran ayında kamu bankaları tarafından başlatılan normal hayata destek kredisi paketleri ile dibe vuran kredi faiz oranları ardından yapılan müdahaleler ile büyük bir hızla yükselişe geçmişti. 

Yaşanan bu yükseliş en çok ev sahibi olmak isteyen vatandaşları olumsuz etkilemiş, bir yandan yükselen konut fiyatları bir yandan da kredi faiz oranları nedeniyle dar gelirli vatandaş zorunlu olarak konut taleplerini ertelemek zorunda kalmıştı. Süreçte konut kredisi faiz oranları için devletten beklenen müjdeli haber geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yüksek konut kredisi faiz oranlarına devlet desteği ile 4 puanlık faiz indirimi uygulayacak. 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ PAKETİNDE 4 PUANLIK FAİZ İNDİRİMİ MÜJDESİ VERDİ! 

Kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar kadar evini kentsel dönüşüme vermek isteyen kişileri de olumsuz etkilerken bakanlık süreçte kentsel dönüşümün darbe almaması için faiz desteği hamlesinde bulundu. Yapılan açıklama ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kira yardımı rakamlarında hem verilen faiz desteği oranı hem de verilen kredi desteği rakamı yükseltildi. 

çevre-ve-şehircilik-bakanlığı-faiz-desteği-1

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan liste kapsamında 6306 sayılı Kanun kapsamında, yapısı riskli olarak tespit edilen gerçek veya tüzel kişilerin bankalardan kullanacağı kredilere 400 baz puan yani 4 puanlık faiz indirimi müjdesi verildi. 10 yıl vadeli olarak verilecek olan kredide üst limit ise 200 bin lira olarak belirlendi. 

vakıfbank-kentsel-dönüşüm-konut-kredisi-eylül-2021

VAKIFBANK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 0.96 OLDU!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen faiz desteği sonrasında Vakıfbank kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranı A sınıfı verimlilik özelliğine sahip olan konutlarda yüzde 0.96 seviyesine çekilirken B sınıfı konutlar için yüzde 1 ve standart konutlar için ise yüzde 1,04 olarak uygulanacak. 

Kentsel dönüşüm konut kredisi başvurusu bankalar üzerinden yapılmaka olup aranılan kriterleri taşıyan kişilere faiz desteği ödemeleri ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@