Yüksek Maaş İle 6 Yıl Erken Emeklilik Formülü! Kadınlara Ve Erkeklere Emeklilik Kapısı Aralandı!

Milyonlarca çalışan emekli olma şartlarını araştırmayı sürdürüyorlar. SGK sistemi içerisinde bazı işlemleri uygulayan çalışanlar erken emekli olma imkanı sağlayabiliyorlar.

Finans 13.04.2022 - 22:49 13.04.2022 - 22:49 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de milyonlarca çalışan için emekli olma hayallerini gerçeğe dönüştürmek oldukça önemli bir hedef oluyor. Emekli olmak için şartları araştıran çalışanlara sistem içerisinde bazı imkanlar sağlanıyor. Bu imkanları değerlendirenler hem erken emekli olabiliyorlar hem de daha yüksek bir emekli maaşına bağlanabiliyorlar. Peki erken emekli olup yüksek emekli maaşına bağlanmanın formülü nedir? 

ERKEN EMEKLİ OLMA FORMÜLÜ!

SGK sistemi ile alakalı olarak geçmiş yıllarda çok defa değişiklik yapıldı. Bundan dolayı şu anda çalışanlar sigortalılık başlangıç tarihlerine göre farklı şartlarda emekli olabilme imkanlarına sahipler. Bundan dolayı da kimin ne zaman emekli olabileceği ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Lakin emekli olma imkanlarının zorlanması, SGK sisteminde bulunan bazı yasal yolların kullanılması tüm çalışanlar için ortak bir hak oluyor. 

BORÇLANMA İLE EMEKLİLİK KAPILARI AÇILIYOR

Çalışanların emekli olabilme imkanlarını katkı sağlayan bir detay da borçlanma oluyor. Bu borçlanma hakkı kullanılarak çok kapsamlı faydalar sağlanabiliyor. Bu şekilde emeklilik için gereken prim gün sayısı azaltılabiliyor. AYnı zamanda emeklilik şartlarının da değişmesi sağlanabiliyor. Sigortalılık başlangıcını daha erken bir döneme çekilmesinin sağlanması ile borçlanma yapılarak emekli olabilmenin kapıları sonuna kadar açılıyor. Ayrıca emekli olmak isteyenler daha yüksek bir maaş ile emekli olabiliyorlar. 

KADINLARA 6 YIL ERKEN EMEKLİLİK GETİREN FORMÜL

Erken emeklilik konusunda Türkiye'de SGK sisteminde kadın çalışanlara önemli imkanlar sağlanıyor. Buna göre kadınlar eğer sigorta başlangıç tarihlerinden sonra doğum yaparlarsa borçlanma imkanı elde ediyorlar. 3 çocuk için 2'şer yıldan 6 yıllık borçlanma imkanını kullanan kadınlar çok büyük bir avantaj elde edebiliyorlar. Bu borçlanmada sigorta primleri en yüksekten yatırılırsa kadınlar emekli olduğunda yüksek bi,r emekli maaşına da bağlanma imkanına sahip oluyorlar. Ancak bu doğum borçlanması işe başlangıç tarihinden sonra gerçekleşen doğumlar için geçerli olmaktadır. 

ERKEKLERE ASKERLİK BORÇLANMASI!

Erkek çalışanlara da emeklilik kapısı askerlik borçlanması ile açılmaktadır. Ancak kadınlara sağlanan 6 yıl gibi bir avantaj erkeklere verilmiyor. ne kadar süre ile askerlik yapıldıysa o kadar süre için askerlik borçlanması yapılabiliyor. 12 ay askerlik yapan erkekeler 12 aylık borçlanma ile emeklilik şartlarında iyileştirme yapabiliyorlar. Bu imkanı kullananlar tıpkı kadınlar gibi erken emeklilik ve yüksek emekli maaşı fırsatı elde edebiliyorlar.

Hem kadınlar hem de erkeklerin borçlanma yapma dönemi de büyük bir öneme sahip olduğunu belirtiliyor. Emekli olma durumu henüz uzak bir gelecekteyse sosyal güvenlik uzmanları borçlanmanın yapılmamasını tavsiye ediyorlar. Emekli olunacak sırada yapılan borçlanma fayda açısından çalışanlara daha fazla yarar sağlamaktadır.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@