Yüz Binlerce Hak Sahibi Bakanlığın Desteğini Gözden Kaçırıyor! Başvurusunu Yapana 1473 TL

İşi olmayanlar için sağlanan iki farklı sosyal destek var. Bu destekler asgari ücret üzerinden ödenirken toplam 1473 TL'ye kadar çıkıyor.

Finans 28.07.2021 - 17:06 28.07.2021 - 17:07 Mustafa KARAGÖZ

Aile Bakanlığı'ndan sosyal yardım alanlar için sağlanan devlet destekleri bulunuyor. İşsiz olup sosyal yardım alan vatandaşların iş aramaları durumunda tüm masrafları için devlet ödeme yapıyor. Ödemeler hem iş başvurusu sürecinde hemde iş başvurusu sonrasında oluyor. 

İŞ ARAYANLARA MASRAF DESTEĞİ

Bakanlığın destek programı kapsamında işi olmayan ve sosyal yardım destekleri alan vatandaşların işe yönlendirme ve işe başlama yardım parası alabileceği ilan edildi. Bu iki destek ayrı ayrı ödeniyor. Ödemeler de ayrı başvuru şartıyla yapılıyor. 

İşe başlama desteği, sosyal yardım alan bir vatandaşın Türkiye İş Kurumu üzerinden bir iş başvurusunda bulunduğu zaman görüşmeye gitmeden önce sağlanır. Desteğina amacı iş başvurusu sürecinde gerekli olabilecek masrafların karşılanması. 

"İşe Yönlendirme Yardımı" adıyla sağlanan bu destek 3294 sayılı Kanun kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde ikamet edenlere sağlanır. Destekten 18 yaşından büyük 55 yaşından küçük tüm vatandaşlar faydalanabilir. Desteklerden faydalanılması için gerekli ilk şart kişinin işe İŞKUR aracılığıyla yönlendirilmiş olması. Destek ödemeleri net asgari ücretin yüzde 10'u kadar ödenir. Ödemeler 2021 yılı için 282 TL olarak ödenir. 

Sağlanan ikinci destek ise işe başlama aşamasında sağlanan destekler. İşe başlama aşamasında Aile Bakanlığı daha çok masraf olabileceği için daha fazla destek sağlıyor. İŞKUR aracılığıyla iş başvurusu kabul edilen vatandaşlara brüt asgari ücret ödeme yapılır. Ödemeler brüt asgari ücretin 3'te 1'i oranında olur. 

2021 yılı için işe başlama yardımı kapsamınad vatandaşlara 1192 TL ödenir. Bu iki destek ödemesi toplam 1473 TL'ye ulaşır. İşsiz olan ve iş başvurusunda bulunacak olan vatandaşlar sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuru yapabilirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@