Zam Furyası İlaç İle Devam Ediyor! İlaç Fiyatlarına Gelen Dev Zam Resmen Açıklandı!

Türkiye'de bir zam haberi de ilaç sektöründen geldi. Tüm ilaçların fiyatlarına euro kuru güncellemesi ile yüzde 37,43 oranında zam yapıldı. 

Finans 14.02.2022 - 18:53 14.02.2022 - 18:53 Engin Uzunoğlu

Vatandaşlar temel gıda ürünlerine yapılan yüzde 7'lik KDV indiriminin avantajlarından henüz tam olarak yararlanamadan bir zam haberiyle daha sarsıldılar. Türkiye'de ilaç fiyatlarına zam yapıldığı resmen açıklandı. Türk Eczacılar Birliği yapılan ilaç zamlarına dair açıklamayı kamuoyuna duyurdu.

İLAÇ FİYATLARINA YÜZDE 37 ZAM

Türkiye'de vatandaşları zorlayacak bir zam haberi daha son dakika olarak duyuruldu. İlaçların fiyatlarının belirlenmesinde uygulanan euro kurunun miktarı 4,5786 TL'den 6,2925 TL'ye yükseltildi. Böylelikle tüm ilaçların fiyatlarına yüzde 37,43 oranında zam yapılmış oldu. İlaç zamlarına dair duyuruyu ise Türk Eczacılar Birliği yaptı.

Türk Eczacılar Birliği'nin öilaç zammı açıklamasında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 14 Şubat 2022'de yayımlanan Fiyat Değerlendirme Komisyonu Toplantısı'na dikkat çekildi. Bugün yapılan toplantıda ilaç fiyatları için uygulanan euro kuruna dair güncelleme yoluna gidildiği belirtildi. 

İLAÇ ZAMMI 19 ŞUBAT'TAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Türkiye'de ilaç zammının ne zamandan itibaren geçerli olacağı da açıklandı. Türk Eczacılar Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre zamlı fiyatlar 19 Şubat 2022 tarihinden itibaren tüm eczanelerde uygulanmaya başlanacak. İlaç zamlarına herhangi bir eczane daha önce uygulamaya başlayamayacaklar. 

UZUN BİR SÜREDİR ZAM TALEBİ VARDI

özellikle yurt dışından gelen ilaçlar konsuunda uzun bir süredir zam talebi bulunuyordu. Kur farklarından dolayı maliyet farkı oluşan ve bunu fiyat listelerine yansıtamayan sektör bazı ilaçların temininde güçlük çekiyordu. Bu konuda Sağlık Bakanlığı'na sürekli çağrıda bulunan eczacı birlikleri artan ağır ekonomik koşullarla beraber talep ettikleri zam miktarının bir kısmını alabildiler. Böylelikle de yaşanan ilaç arzı sıkıntısının da aşılması için önemli bir adım atılmış oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@