Ziraat Bankası Eski Müdür Yardımcısı Açıkladı! Konut Kredisi Faizleri 0.99'a Düşecek Tarihi Açıkladı

Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu, Merkez Bankası'nın politika faiz indirimleri ve konut kredisi faiz oranlarında yapılacak indirimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Finans 15.12.2021 - 17:41 15.12.2021 - 17:44 Mustafa Karagöz

Konut kredisi faiz indirimi bekleyenler için önemli bir isimden açıklama geldi. Merkez Bankası'nın politika faiz oranlarında indirime gideceğinin ifade edildiği açıklamada faiz indirimleri sonrasında konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0.99'a düşebileceği ifade edildi. İşte ev alacakları heyecanlandıran açıklama ve detayları. 

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı ve Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşçu asgari ücrette yaşanan gelişmeleri ele aldı. 

babuşçu ziraat bankası eski müdür yardımcısı

Konuşmasının önemli bir bölümünde asgari ücret hakkında görüşlerini açıklayan Prof. Dr. Şenol Babuşçu milyonların beklediği 4.000 TL rakamı üzerinden bir analizde bulundu. Asgari ücretin 4.000 TL'ye çıkmasının yüzde 45, 50 oranında bir zam anlamın geldiği ifade edilerek işverenlerin de maliyetinin artacağı ve bu artışların fiyatlara yansıyacağını söyledi. Bu durumda 4.000 TL ile geçinmek zor olacak açıklaması gelirken asgari ücretle çalışanların ceplerine girecek maaş zammının daha fazlasının ceplerden çıkacağı değerlendirildi. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI 0.99'A DÜŞECEK AÇIKLAMASI

Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşçu, konuşmasının devamında ise piyasaları değerlendirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Aralık 2021 döneminde alınacak muhtemel faiz kararını yorumlayan Prof. Dr. Şenol Babuşçu dolar kurunda yaşanan yükselmeyi de yorumladı. 

Ekonominin verilerden ibaret olmadığını söyleyen Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı ekonomideki temel sorunun güvensizlik olduğunu iddia etti. Vatandaşların ekonomik durumdan tedirgin olduklarının yer aldığı açıklamanın devamında başta Merkez Bankası olmak üzere kamu kurumlara güven kalmadığını söyledi. Bunun yanında zamlar ve ekonomik gelişmelerin de vatandaşları tedirgin ettiğini söyledi. 

konut kredisi 2 tcmb faiz

Merkez Bankası Faiz Kararı

Merkez Bankası'nın açıklanacak olan faiz kararı hakkında da görüşlerini açıklayan Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşçu bu dönemde faiz indirimi kararı alınmaması gerektiğini söyledi. 

"Yapılan açıklamalara, toplantılara bakılırsa Merkez Bankası 100 baz puan bir faiz indirimi yapacağı kesin. 200 ila 300 baz puan faiz indirimi de beklenen sürpriz. Bu da konut kredilerinde faizin yüzde 0,99lara düşmesine neden olacak."

Konuşmasının son bölümünde Babuşçu hükümetin başlangıçtan beri konut kredilerinde 0.99'luk faiz oranını eşik olarak gördüğünü öne sürerek yeniden bu hedefe ulaşılmak isteneceğini belirtti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@