Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank 10 Bin TL İhtiyaç Kredisini Aylık Kaç TL Taksitle Veriyorlar!

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyenler kamu bankalarının kredi maliyetlerini merak ediyorlar. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank aylık yüzde kaç faizle ihtiyaç kredisi veriyor?

Finans 13.01.2022 - 18:02 13.01.2022 - 18:02 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de nakit akışında meydana gelen aksamaların beraberinde bankaların ihtiyaç kredisi başvurularına yönelmeler artmaya devam ediyor. Ancak kredi faizlerindeki yükselişler vatandaşları zor durumda bırakıyor. Borçlu oldukları için ihtiyaç kredisi çekmek isteyenler bir de yüksek maliyet riskini göz önünde bulundurmak zorunda kalıyorlar. Bundan dolayı da ihtiyça kredisi kullanmaya karar veren vatandaşlar yoğun bir araştırmanın sonucunda hareket edebiliyorlar. 

BANKALARIN İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZLERİ EL YAKIYOR

Bankalar ihtiyaç kredisi verirken müşterilerine yüksek faiz uygulamaya başladılar. Genellikle de bankaların ihtiyaç kredisi vermekten kaçınmak gibi bir kredi politikası uyguladıkları belirtildi. Özel bankalar içerisinde yüzde 2 faizin altında ihtiyaç kredisi veren banka kalmadı. Kamu bankaları da ihtiyaç kredisi faizlerinde küçük yükseltmeler yapsalar da yine de en uygun maliyetleri sunan bankalar oldular. Bundan dolayı da vatandaşlar ihtiyaç kredisi kullanırken kamu bankalarını tercih ediyorlar. 

AZAMİ 36 AY VADE UYGULANIYOR

İhtiyaç kredisi çekmek isteyen vatandaşlara bankalar tarafından azami 36 ay vade uygulanıyor. BDDK tarafından konulan bu sınırlamaya tüm bankalar riayet etmek zorundalar. Ancak bu kural 50 Bin TL'ye kadar olan ihtiyaç kredileri için geçerli oluyoır. Eğer müşterilerinin talep ettiği ihtiyaç kredisi miktarı 50 Bin TL'yi aşarsa o zaman bankaların uygulayabilecekleri azami vade 24 aya düşüyor. Bu kuralların bankalar tarafından esnetilme imkanı bulunmuyor.

ZİRAAT BANKASI 10 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ MALİYET HESAPLAMASI

ziraat bankası ihtiyaç kredisi hesaplma 10 bin lira

Ziraat Bankası'ndan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen müşterilere bu banka tarafından aylık yüzde 1,83 kredi faizi uygulanıyor. 36 ay vadeli 10 Bin TL ihtiyaç kredisi çekmek isteyenler kredi vadesü süresince Ziraat Bankası'na her ay 404 TL kredi taksit ödemesi yapıyorlar. Bu mali şartlarla kullanılan bir ihtiyaç kredisinin yıllık maliyetinin ise yüzde 30 olduğu belirtildi.

HALKBANK 10 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ TAKSİT HESAPLAMA

halkbank ihtiyaç kredisi hesaplma 10 bin lira

Halkbank'tan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen müşterilere banka tarafından aylık yüzde 1,71 oranında kredi faizi uygulanıyor. 36 ay vadeli 10 Bin TL ihtiyaç kredisi çekenler bankaya her ay 395 TL kredi taksit ödemesi yapıyorlar. Bu kredinin toplam maliyeti ise 14.241 TL oluyor.

VAKIFBANK 10 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ HESAPLAMA TABLOSU

vakıfbank ihtiyaç kredisi hesaplma 10 bin lira

Vakıfbank'tan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen müşterilere aylık yüzde 1,91 kredi faizi uygulanıyor. 36 ay vadeli 10 Bin TL ihtiyaç kredisi çeken müşteriler bankaya her ay 410 TL kredi taksit ödemesi yapıyorlar. Bu şartlarda kullanılan bir ihtiyaç kredisinin toplam maliyeti 14.794 TL şeklinde açıklandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@