Ziraat Bankası'ndan Büyük KGF Desteği! Şirketlere İlaç Olacak Kredi Paketleri Devreye Alındı!

Ziraat Bankası KGF desteği ile şirketlerin ihtiyaçlarına yanıt verecek. Başvuruları başlayan kredi desteği için desteklenecek sektörler ve KGF kullanım detayları yazımızda.

Finans 01.04.2022 - 16:54 01.04.2022 - 16:54 Mustafa Karagöz

Kredi Garanti Fonu, yani kısaca KGF, yeni yılda da birçok şirkete ilaç olacağa benziyor. 2022 yılının ilk KGF desteği devreye alınırken bu alanda en tecrübeli bankaların başında gelen Ziraat Bankası, en fazla talebi sırtlayan banka olarak da dikkat çekiyor. İmalat, ihracat, işletme ve yatırım amaçlı birçok kredi paketinin yer aldığı Ziraat Bankası KGF desteği için başvurular başladı. Detaylar haberimizde.

Ziraat Bankası, KGF desteği için başvuruların alınmaya başladığını resmi web sitesi aracılığı ile duyurdu. Yatırım Destek Kredisi, İşletme Harcamaları Destek Kredisi ve İhracat Destek Kredisi adlarıyla uygulamaya sokulan bu destekten KOBİ sınıfına giren işletmeler faydalanabilecek. Özellikle teminatı bulunmadığı için bankalardan kredi çekmekte zorlanan firmalara tahsis önceliği verilecek. 

Belirli Şartları Sağlayan Firmaların Teminat Yetersizlik Sorunu Ortadan Kalkacak

Bankadan yapılan açıklamaya göre başvuru yapacak firmaların vergi ve SGK borcunun bulunmaması gerekiyor. Daha önceki borçlar için yapılandırma yapıldıysa yapılandırmanın borç ödememe sebebi ile bozulmamış olması şart. Bu şartları sağlayan KOBİ sınıfı firmalar, Ziraat Bankası’na gerekli evraklarla başvuruda bulunabilirler. Mevcut şartlarda Ziraat Bankası’nda ticari limiti olan firmalar, eksik evraklarını tamamlayarak ve mali verilerinin güncel halini bankaya ileterek sürece dahil olabilirken yeni firmalardan istenecek evraklar şunlardır;

•    Vergi levhası

•    İmza sirküleri

•    Ticaret Sicil Gazetesi (kuruluş gazetesi ve mevcut sermaye payını gösteren gazete)

•    Son 4 yıla ait mali tablolar 

•    Firma faaliyetlerini gösteren diğer belgeler (oda kayıt belgesi ve faaliyet belgesi gibi)

•    Vergi ve SGK borcu yoktur yazısı

Ticari limiti bulunan firmalar kendi ana şubelerine, Ziraat Bankası ile aktif çalışması olmayan şirketler ise en yakın şubeye giderek başvuruda bulunabilmekte. Firmadan alınan evraklarla beraber başvuru sahibi firmanın değerlendirmesi ilgili tahsis birimleri tarafından yürütülecektir. Ticari geçmişinde ya da banka istihbaratında olumsuzluk bulunan firmaların talepleri banka tarafından reddedilebilir. 

İhracatçı firmalara destek paketlerinde öncelik verilmekte. İhracatı bulunan firmalar, Ziraat Bankası tarafından aranan şartları sağlamaları halinde bu destekten en kolay şekilde faydalanabiliyor. Dolayısı ile ihracata dayalı bir faaliyetiniz bulunuyorsa buna dair bilgi ve belgeleri mutlaka iletmenizi öneririz. İhracata dayalı faaliyete geçen fakat henüz resmi ihracat gerçekleştirmeyen firmalar da değerlendirme kapsamında tutulmakta. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@