0.64, 0.74'la Konut, 0.79'la İhtiyaç, 0.89'la Taşıt ve 0.99 Oranla Yapılandırma Kredisi! Devletten Dev Müjde Hazırlığı

Kamu bankalarına yönelik gelen son dakika haberi ile kredi verme kabiliyetleri artırılacak. Kararın uygulamaya girmesinin ardından açıklanacak karar ile de 0.64, 0.74 gibi oranlar söz konusu olabilir.

Emlak Haberleri 21.01.2022 - 08:52 21.01.2022 - 08:52 Mustafa Karagöz

Konut kredisi ile ev almak isteyenler başta olmak üzere önümüzdeki dönemde kredi kullanmayı planlayanlar için hafta sona ermeden çok önemli bir karar haberi geldi. Tüm kredi olanaklarının değiştirilmesini, oranların yeniden belirlenmesi ve kredi kampanyalarının gelmesine neden olacak düzenleme için ilk adımın atıldığı öğrenildi. İşte kamu bankaları ile ilgili alınması beklenen o karar ve kredi kullanacaklar için kararın muhtemel etkileri. 

KAMU BANKALARINDA DEV SERMAYE ARTIŞI

Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank ile kamu katılım bankaları olan Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası'nın sermaye artışına gidileceği öğrenildi. Bloomberg HT'nin üst düzeu bir yetkiliden elde ettiği bilgilere göre tüm kamu bankaları için toplam 51.5 TL'lik bir sermaye artışı olacak. Sermaye artışında aslan payı Ziraat Bankası'na verilecek. Halk Bankası ve Vakıfbank'ta çok ciddi tutarda artıştan pay alacak. Katılım bankalarına ise sınırlı bir oran verilecek. 

kamu bankaları sermaye artışı ocak 2022

Haberde; Ziraat Bankası için 22,5 milyar TL'lik bir artış planladığı, Halkbank ve Vakıfbank için ise artış tutarının 13,5 milyar TL olacağı öğrenildi. Bunun yanında Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankalarına 2 milyar TL’lik ek sermaye planlandığı belirtildi. 

Açıklama Geldi

Sermaye Artışına ilişkinm Türkiye Varlık Fonunu'ndan bir açıklama geldi. Bloomberg HT'nin elde ettiği açıklamada kurum "Ekonomimizin önemli bir lokomotifi olan ve TVF’nin de portföyünde yer alan kamu bankalarımızı, ülkemizin kalkınmasına katkılarının sürmesi için, daha önce yaptığımız gibi, gerekli olduğu durumlarda desteklemeye devam edeceğiz.” bilgisini verdi. 

0.64, 0.74, 0.79 VE 0.99 FAİZLİ KREDİ PAKETLERİ ÜST ÜSTE DUYURULABİLİR

Bankaların sermaye artışına gidilmesi kararının resmiyet kazanması durumunda ise; tüm bankaların kredi verme kabiliyetleri artırılmış olacak. Daha önceki sermaye artışı 202 yılı Mayıs ayında olmuştu. O sermaye artışı sonrasında;

kamu bankaları sermaye artışı 3 ocak 2022

0.64 faiz oranı ve 120 ay vade ile sıfır ev konut kredisi

0.74 faiz oranı ve 120 ay vade ile ikinci el ev konut kredisi

0.79 faiz oranıyla ihtiyaç kredisi

0.89 faiz oranıyla taşıt kredileri

0.99 faiz oranıyla da yapılandırma kredisi verilmişti. 

O dönem politika faiz oranları yüzde 8.50 bandında bulunuyordu. Yeni kararın kesinlik kazanması ve  uygulanması durumunda da kamu bankalarından bu kampanyalara benzer yeni fırsatlar gelebilir. Emlak365.com olarak kamu bankalarının tüm kredi kampanyalarına dair gelişmeleri son dakika olarak okuyucularımızla buluşturacağız.

EMLAK365.COM - ÖZEL HABER

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@