1. Su Şurası Lansmanı ve 363 DSİ Tesisi Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Su İşleri DSİ tarafından yapımı tamamlanan 363 tesisin açılış törenini gerçekleştirdi. Yapılan törende Birinci Su Şurası toplantısı da gerçekleşmiş oldu.

Emlak Haberleri 29.03.2021 - 14:39 29.03.2021 - 14:39 Serhat Karaman
Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen 1. Su Şurası Lansmanı kapsamında Devlet Su İşleri DSİ tarafından yapımı tamamlanan 363 tesisin açılışı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

DSİ TARAFINDAN YAPIMI TAMAMLANAN 363 TESİSİN AÇILIŞI YAPILDI! 

Düzenlenen tören kapsamında ön konuşmayı Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli yaptı. Bakan Pakdemirli suyun önemine olan değindiği konuşmasında su kaynaklarının hızla tükendiğini, buna karşılık olarak ise su ihtiyacının arttığı belirtildi.

Bakan Pakdemirli yapmış olduğu konuşmasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında; 78 baraj, 225 sulama sistemi, 80 gölet ve bent, 48 içme suyu tesisi, 45 HES, 100 toplulaştırma projesi, 400 taşkın tesisi açtıklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yapmış olduğu konuşmasında yapılan yatırımların önemlerine değinerek baraj, içme suyu, atık su, kamulaştırma gibi eserlerin yer aldığı yatırımların toplam değerini 5 milyar 200 milyon lira olarak duyurdu.

Tüm bu yatırımlarda emeği geçen herkese teşekkür eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Biz toplumumuzdaki yaygın kanaatinin aksine su zengini bir ülke değiliz. Bilakis kişi başına tüketilmesi gereken su miktarı incelendiğinde su stresi olan bir ülkeyiz.

Üstelik Suriye ve Irak ile komşu ülkelerimiz olarak sınırlı olan su miktarını paylaşmak zorundayız. Üstelik şimdiye kadar bu su paylaşımını hiçbir zaman pazarlık ya da bir koz olarak kullanmadık" diyerek su tüketiminde bireysel tasarrufa mutlaka öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından DSİ tarafından yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılış törenleri de gerçekleştirildi. Açılışı yapılan tesislere video konferans sistemi ile bağlantı yapılarak bilgilendirmede bulunuldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@