117 Kişi Ölmüştü! Bakanlığın Depremzedelerden Kira Yardımını Geri İstediği İddia Edildi!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın depremzedeler için yaptığı kira yardımını geri istediği iddia edildi. Depremzedeler duruma tepki gösterdi.

Emlak Haberleri 25.02.2022 - 16:48 25.02.2022 - 16:48 Büşra Uluşen

30 Ekim 2020 tarihinde İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında evleri yıkılan ve kullanılmayacak hale gelen vatandaşlara Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 16 ay süre ile kira yardımı yapıldı. 

Bakanlığın kira yardımı yaptığı 90 depremzededen şubat ayı için yatırılan 1.150 TL'lik paranın geri istendiği iddia edildi. Depremzedelere gönderilen tebligatta, '' İki gün içinde iade etmezseniz yasal yolla tahsil edilecek '' ifadelerinin olduğu belirtildi. 

BAKANLIK KİRA PARASINI GERİ İSTEDİ İDDİASI!

İzmir'de meydana gelen depremin üzerinden 16 ay geçtikten sonra 117 depremzededen 90'ı için TOKİ tarafından para karşılığı yeni konut inşa edildi. Proje kapsamında yapılan evler Ocak ayında sahiplerine teslim edildi. Konutlarda eksiklik olduğu ve yaşamaya uygun bulmadıklarını düşündükleri evlerde oturmak istemeyen vatandaşlar için dairelerdeki eksiklikler giderildi. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın, 90 hak sahibine 16 ay süreyle yatırdığı kira yardımının şubat ayı için olan bölümünü geri istediği iddia edildi. Depremzedelere gönderilen yazıda şubat ayı yardımının iade edilmesi istenirken iki gün içerisinde ödenmemesi durumunda yasal işlem başlatılacağını bildirildiği söylendi. 

izmir-deprem-1

Depremzedeler ise duruma tepki göstererek bakanlığın sadece evin anahtarlarını teslim ettiğini, elektrik ve suya erişimlerini olmadığını ve evlerin masraf üzerine masraf çıkardığını dile getirdi. Evlerine henüz su ve elektrik bağlantısı bağlanmadan kira yardımı nedeniyle icra geleceğini ifade eden depremzedeler, 1150 TL'lik kira yardımını geri iade etmek istemiyor. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı konu hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. İddiaların gerçeği yansıtıp yansıtmadığı ise henüz belirsizliğini koruyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@