20 Senelik Rezerv Bulunan Köyde Arsalar Altın Oldu, Fiyatlar Uçtu!

Bursa'ya bağlı olan Orhaneli ilçesi Akalan köyünde yürütülen çalışmalarda 20 senelik altın rezervi bulunduğunun tespit edilmesi ile köydeki arsaların fiyatları bir anda yükselişe geçti. Rezervin bulunduğu iddia edilen bölgede arsa fiyatları adeta altınla yarışır hale gelirken köylüler ise siyanür nedeni ile sondaj çalışmalarına karşı çıktı.

20 Senelik Rezerv Bulunan Köyde Arsalar Altın Oldu, Fiyatlar Uçtu!

Bursa Orhaneli Akalan köyü yükselen arsa fiyatları ile gündem oldu. Köye adeta emlakçı akını yaşarken, olayların fitilini köyde 20 yıllık olarak belirlenen altın rezervinin bulunması ateşledi.

Rezervin bulunduğunu duyurulması ile beraber bir anda rezervin olduğu yakın bölgede bulunan arsa fiyatlarında hızlı yükseliş yaşanırken köyde yaşayan kişiler ise siyanür tehdidi neden ile sondaj çalışması yapılmasına karşı çıktı.

KÖYDE 20 YIL YETECEK ALTIN BULUNDU, TARLA FİYATLARI UÇTU!

Rezevrin bulunduğu Akalan köyünde yaşayan Mustafa Bozkurt köylerinde yoğun bir altın madeni bulunduğunun söylendiğini belirterek "Rezervin olduğu bölgede 2 tane tarlam var burada altın madeni olduğunu geçen yıl öğrendik. 100 bin lira olan tarlama bir anda 150 bin lira vermeye başladılar. Ben de durumdan şüphelenip vermedim. Ama tarlalarımın değeri 5 katına çıkarsa hiç düşünmeden satarım. Köyden diğer vatandaşların da bölgede arsaları var emlakçılar sıklıkla gelip gidiyor" sadece kendi tarlasına bakmak için 3 emlakçının geldiğini söyledi.

Tarlaları almak isteyen emlakçılar ile anlaşamadıklarını belirten Bozkurt köylde 20 sene yetecek altın olduğunun söylendiğini dile getirdi.

KÖYLÜLÜLER SİYANÜR NEDENİ İLE KARŞI ÇIKTI, 315 BİN TON CEVHER ÇIKARILAMADI

Akalan Köyü bölgesinde 2015 yılında 315 bin ton cevher keşfedildiği, bir firmanın bölgedeki altını çıkarmak için çalışmalar yapmak istediği ancak siyanür tehlikesi nedeni ile köylülerin sondaj çalışmasına izin vermedikleri, yoğun eylemler sonrasında şirketin çalışmadan vazgeçtiği öğrenildi.