2018 Yılında Anadolu Konut Sektörünü Sırtladı!

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamlarını değerlendirdi. Taş yapmış olduğu açıklamada ciddi bir gerileme yaşanmadığına dikkat çekti.

2018 Yılında Anadolu Konut Sektörünü Sırtladı!

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamlarını değerlendirdi. Taş yapmış olduğu açıklamada ciddi bir gerileme yaşanmadığına dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verileri değerlendiren Gökhan Taş gerek artan konut kredisi faiz oranları gerekse de yükselen dolar kuruna rağmen konut satış rakamlarında çok ciddi bir düşüş yaşanmadığını dile getirdi.Büyük Şehirlerde Konut Satışı Düştü, Anadolu'da Konut Satışı Yükseldi!Gökhan Taş yapmış olduğu değerlendirmesinde büyük şehirlerde konut satış rakamlarında yaşanan gerilemenin Anadolu'da yaşanan artış ile dengelendiğini belirterek "Bu sene ilk 11 ayda İstanbul’da konut satışları yaklaşık yüzde 4, Ankara’da yüzde 14, İzmir’de yüzde 10, Bursa’da yüzde 10 düştü.Normalde bu 4 şehir toplam konut satışının yüzde 35’ini yani 3’te 1’inden fazlasını temsil ediyor ancak konut satışları bu büyükşehirler kadar düşmedi. Bunun sebebi 2018’de konut satışlarını aslında Anadolu şehirlerinin toparlaması. 50 binin üzerinde konut satılan Antalya’da yüzde 5 artış, Yalova gibi 10 binin üzerinde konut satılan şehirlerde yüzde 16’nın üzerinde artış var.Şehirlerin tamamına baktığımızda; Şırnak’ta bu sene geçen seneye göre 11 ayda konut satışı yüzde 142, Muş’ta yüzde 26, Gümüşhane’de yüzde 25, Burdur, Ardahan, Aksaray, Adıyaman, Kastamonu, Giresun, Erzincan gibi şehirlerde yüzde 10’un üzerinde artış yaşandı" diyerek dengelemenin sağlandığını dile getirdi.Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi, İpotekli Satışlar Düştü!Özellikle de son 6 aydır büyük bir hızla artan kontu kredisi faiz oranları hakkında da açıklamada bulunan Taş yaşanan artış nedeni ile ipotekli konut satışları rakamlarının düştüğünu, ancak peşin ve senetle konut satışı rakamlarının yükseldiğini belirtti.Taş “Anadolu’da da insanlar daha çok birikimleriyle ev alıyorlar. Evin toplam değeri de düşük olduğu için banka kredisini, hele de böylesi yüksek olduğu dönemde daha az tercih ediyorlar. Daha çok birikim ve eşten dosttan borçla ev aldıklarını görüyoruz.” dedi.Emlak365.com Özel İçerik