2019 Dükkan / İşyeri Kira Artış Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

Ülkemizde genelde kira sözleşmeleri 1 yıllık düzenlemekte olup işyerlerine de yıllık kira artış oranı uygulanmaktadır. Peki, 2019 işyeri kira zam artış oranı ne zaman açıklanacak?

Emlak Haberleri 30.11.2018 - 10:39 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Ülkemizde genelde kira sözleşmeleri 1 yıllık düzenlemekte olup işyerlerine de yıllık kira artış oranı uygulanmaktadır. Peki, 2019 işyeri kira zam artış oranı ne zaman açıklanacak?

Ülkemizde kira artış oranları için o ay içerisinde TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları baz alınmakta olup ev kiralamalarında kira artış oranı bu şekilde hesaplanmaktadır. İşyeri Kira Artışı / Dükkan Kira Zam Oranı Serbestisi Ne Zaman Bitecek?Ne yazık ki yapılan yasal bir düzenleme ile işyeri kira artış oranı için zam serbestisi uygulanmaktadır. Yani kiracı ile dükkan sahibi arasında imzalanan işyeri kira sözleşmesi içerisinde uygulanacak olan kira zam oranı hakkında bir ibare bulunmuyorsa işyeri sahibi kiraya istediği kadar zam yapma hakkına sahiptir. Yapılan bu yasal düzenleme 6217 Sayılı Kanun Geçici Md.2  içerisinde yer almakta olup bu kanun maddesi ile kiralarda serbest artış oranı öngörülmüştür. Yani işyeri kira sözleşmesinde zam oranı yazılı değilse işyeri sahibi zam oranını ÜFE üzerinden belirleme zorunluluğu altında değildir.  Bu zorunluluk 1 Temmuz 2020 tarihi itibari ile sona erecek olup o tarihten sonra mevcut yasalarda bir değişiklik yapılmazsa 12 aylık ÜFE ortalaması temel alınarak zam oranları hesaplanacak. Ancak konut kira artış oranı için böyle bir imkan bulunmamakta olup kira artış oranları konutlarda 1 Ocak 2019 tarihine kadar 12 aylık ÜFE ortalaması üzerinden hesaplanacak. İşyeri Kira Artış Oranı İçin TESK Başkanından Yeni Öneri Geldiİşyeri Kira Artışı Zam Oranı Ne Kadar?Enflasyon Ekim 2018 Rakamlarına Göre Kasım İşyeri TEFE TÜFE Kira Artış Oranı Zammı Ne Kadar?Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@