2019 Yılı Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemeleri Ne Zaman, Nereye Yapılacak?

2019 yılı Emlak Vergisi ödemeleri için süreç başlıyor. Peki vatandaşlar emlak vergisi ödemelerinin ikinci taksit ödemelerini ne zaman ve nasıl yapacaklar? Detaylar haberimizde.

Emlak Haberleri 30.10.2019 - 20:30 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

2019 yılı Emlak Vergisi ödemeleri için süreç başlıyor. Peki vatandaşlar emlak vergisi ödemelerinin ikinci taksit ödemelerini ne zaman ve nasıl yapacaklar? Detaylar haberimizde.

2019 yılı emlak vergisi ödeme takvimi kapsamında emlak vergisi ödemeleri yapılacak. İlk taksit ödemeleri Mart ayında başlayan ve Nisan ve Mayıs aylarında toplam 3 ay boyunca devam eden emlak vergisi ödemelerinin ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılacak.Bu kapsamda emlak vergisi ödemesi yapacak olan vatandaşların dikkat etmesi gereken hususları tek tek haberimizde aktarıyoruz.2019 YILI EMKLAK VERGİSİ ÖDEMESİ 2. TAKSİTLERİEmlak vergisi ödemelerinin ikinci taksit sürecinin başlamasına az bir süre kala vatandaşlar, emlak vergilerinin ödeme işlemlerini ve emlak vergisi sorgulama detaylarını merak ediyorlar. Bu kapsamda internet üzerinden araştırma yapan vatandaşlar için bu ödeme detaylarını sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikle emlak vergisi ödemeleri tapu kayıtlarında geçen, kendi adınıza ait olan konut, arsa, arazi ve bina gibi taşınmaza sahip olan herkesin ödemekle yükümlüğü olduğu vergi demektir.Söz konusu bu verginin ikinci taksit ödemeleri 1 Kasım tarihi itibariyle başlayacak. İkinci taksit ödemeleri için vatandaşlara 1 aylık süre verilecek ve Aralık başında vergi ödeme işlemleri tamamlanacak.Emlak vergisi ödemelerinde tutar iki etmene göre belirleniyor. Emlak vergisinde ilk etmen Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından müştereken belirlenen bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleriidir. Emlak vergisinde ikinci hesaplama yöntemi ise belediyelerde kurulacak taktir komisyonlarınca belirlenecek asgari ölçüde arsa metre kare birim değeri ve binanın yüz ölçümüdür. Emlak Vergisi Sorgulama işlemlerini e-Devlet aracılığıyla https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu üzerinden sorgulayabilirsiniz.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@