2023'te Tamamlanması Planlanan Trabzon Çömlekçi Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesinde Yıkımlar Devam Ediyor

Trabzon'un en önemli kentsel dönüşüm projesi olan Çömlekçi Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında geniş çaplı yıkımlara başlandı. Yıkım çalışmalarını yerinde inceleyen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu projeye dair açıklamalarda bulundu. 

Kentsel Dönüşüm 15.06.2021 - 05:40 15.06.2021 - 05:40 Serhat Karaman

Trabzon'un en önemli kentsel dönüşüm projesi kapsamında yeni gelişmeler yaşanıyor. Bir dönem fuhuş ve suç batağı bölgesi olarak tanınan Çömlekçi Mahallesi'nde kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verildi. Oteller bölgesi olarak bilinen Çömlekçi Mahallesi'nde geniş çaplı yıkımlara başlandı. 

Trabzon Çömlekçi Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi'nin 2. etabı kapsamında yıkımlar devam ediyor. Kısa bir süre öncesine kadar faaliyette bulunan oteller kamulaştırılarak kentsel dönüşüm projesinde adımlar atılmıştı. 

ÇÖMLEKÇİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNDE YIKIMLAR DEVAM EDİYOR

Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkımları yerinde inceleyen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Trabzon'da tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Çömlekçi, Trabzon'un kadim mahallelerinden birisidir. Fakat geçmişi çok eski olan bu mahallemiz daha sonraki dönemlerde farklı şekillerde anılmaya başlandı. Bölgede binalar eskidi ve yapı stoğu ile tamamen yenilenmesi gerekti. Buna olumsuz bir görüntü veren sosyal doku da eklenince kentsel dönüşüm kaçınılmaz oldu. Bu projenin geçmişi 2010 yılına kadar dayanıyor. Son 2 yılda ise önemli mesafe alındı. Sayın Cumhurbaşkanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız, TOKİ Başkanımız ciddi bir irade ortaya koydular.” dedi.

2023 YILINDA TAMAMLANACAK

Yapılacak olan proje hakkında detaylı bilgiler veren Başkan Murat Zorluoğlu, “Bu projede bir taraftan mahalle dokusu korunurken diğer taraftan da tescilli yapılar muhafaza edilerek modern bir kent birimi inşası yapılacak. Hem Trabzon ticaretinde önemli bir merkez oluşturmak hem de tarihi Çömlekçi Mahallesi'ni yeniden ortaya çıkarmak istiyoruz. 2023 yılının sonunda bu alana geldiğimizde bambaşka bir Çömlekçi göreceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Çömlekçi mahallesi'nin kentsel dönüşüm sonrasında isminin değişip değişmeyeceği konusunda da açıklama yapan Murat Zorluoğlu, “Bu mahallenin ismi buraya rastgele verilmiş değil. Burada çömlek işi yapanlar yoğunluktaydı ve mahalleye o nedenle Çömlekçi ismi verildi. Bence bir hikayesi var ve gayet de hoş bir isim. Burası Trabzon'un tarihi mahallelerinden biris ve bu isimle bilinir. Bundan dolayı bir isim değişikliği yapmak konusunda şahsi fikrim doğru olmayacağı yönündedir.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@