21 Şirket Tasfiye Edildi, Faizsiz Ev Sahibi Olmak İsteyen 45 Bin Aile Mağdur Oldu

Faizsiz konut edindirme şirketleri hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından açıklanan karar kapsamında 21 şirketin tasfiye edilmesine karar verilirken 8 şirket hakkında ise iradi tasfiye kararı alındığı açıklanmıştı. Bu şirketlerde hesabı olan 45 bin aile mağdur oldu.

EMLAK HABERLERİ 14.07.2021 - 13:05 14.07.2021 - 13:05 Emlak 365

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından yapılan son dakika açıklaması ile 21 şirket hakkında tasfiye kararı alındığı duyurulmuş, 8 şirketin de iradi tasfiye kararı aldığı ilan edilmişti. Alınan karar ve yapılan açıklamalar faizsiz konut edindirme şirketleri üzerinden ev sahibi olmak için birikim yapan kişilerde büyük şok etkisi yaratırken karardan etkilenen kişi sayısının 45 bin olduğu açıklandı. 

TASFİYE EDİLEN FAİZSİZ KONUT EDİNDİRME ŞİRKETLERİNE PARA ÖDEYENLER NE YAPACAK?

Konu hakkında açıklama yapan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu "Tasarruf finansman şirketlerine daha fazla kişi mağdur etmemesi için biz BDDK'yı ziyaret ettik ve 2 gün sonra da tasfiye kararı verildi. BDDK'nın bu şirketlere yatırım yapan 45 bin civarındaki vatandaşın haklarını güvence altına alacak bir tedbir bulunması gerekirdi.

Tasfiye edilen 21 şirketteki tüketicilerin faaliyetlerine devam eden 6 tasarruf finans şirketine naklinin sağlanması gerekirdi. Fakat şimdi 45 bin vatandaşımızın bugüne kadar 21 firmaya yatırdıkları parala ne olacağı konusunda belirsizlik var. Yani BDDK ciddi bir tedbir alıp ondan sonra açıklama yapmalıydı" eleştirisinde bulundu. 

Verilen tasfiye kararı nedeni ile 200 bin kişinin dolaylı olarak  mağdur olduğunu belirten Ağaoğlu bu şirketlere 45 bin ailenin para yatırdığını belirterek paralarını geri alamayan kişilerin Cumhuriyet Savcılığına başvuruda bulunmaları gerektiğini belirterek 11 bin 330 TL'ye kadar tüketici hakem heyetlerine, 11 bin 330 TL'nin yukarısı içinde adliyelerdeki arabuluculara başvuru yapabileceklerini söyledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@