3 Bakanlık Düğmeye Bastı: Kiralık Ev ve Yükselen Konut Fiyatlarına Yeni Düzenleme Kapıda!

Ev kiralarına tavan fiyat düzenlemesi tartışmaları devam ederken 3 bakanlık tarafında kiralık ev fiyatlarına yeni müdahale için çalışma başlatıldı. Ev kiraları düşecek mi, konut fiyatları ucuzlar mı?

Emlak Haberleri 22.05.2022 - 10:50 22.05.2022 - 11:44 Gülcan Özer

Tüm dünyada kiralık ev fiyatları rekor seviyelere ulaşırken dünya büyük bir barınma krizi ile mücadele etmeye çalışıyor. Ülkeler yapmış oldukları kanuni düzenlemeler ile bu krizi mümkün olan en zararsız şekilde atlatmanın yolunu ararken Türkiye'de düğmeye bastı. 

Hollanda tavan kira fiyatı için kolları sıvarken büyük bir barınma krizinin yaşandığı Amsterdam'da ise belediye meclisi uzun süren tadilatlar ve yüksek kira beklentisi ile boş tutulan evlere çözüm arıyor. Napoli Belediyesi ise yüksek zam yapan ev sahipleri için ihbar hattı açtı. Peki, Türkiye'de son durum ne, ev fiyatlarına müdahale edilecek mi?

KONUT FİYATLARINA, EV KİRALARINA DEVLET MÜDAHALESİ GELDİ Mİ?

Kiralık ev fiyatlarında yaşanan yükseliş tüm dünyada gündem olmaya devam ederken Türkiye yaşanan yoğun mülteci göçü ile bu süreçten daha olumsuz etkilenmişti. Hem konut fiyatları hem de ev kiraları rekor seviyelere ulaşırken, aynı zamanda kiralık ev kıtlığı da yaşanmaya başlanmıştı. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum konu hakkında yapmış olduğu değerlendirmesinde Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ortak çalışmalara imza atılacağını belirtmişti. Bakan Kurum yaptığı açıklamasında "Konut fiyatlarının artışı, kira fiyatlarının artışı, vatandaşların erişimini bire bir takip ediyoruz. Bu noktada kira üzerine de Adalet Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla çalışıyoruz.

Ayrıca vatandaşlarımızın daha uygun şartlarda konut alabilmesine imkan sağlamak amacıyla belediyelerimizle birlikte bir proje daha gerçekleştireceğiz. İnşallah bunu yakın zamanda Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacaktır" diyerek müdahale sinyali vermişti. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@