3 Katlı Büyük İstanbul Tünel Projesi Plan Değişikliği Meclisten Onay Aldı

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi için yapılan plan değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan oylamanın ardından kabul edildi.

Emlak Haberleri 20.01.2019 - 18:30 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi için yapılan plan değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan oylamanın ardından kabul edildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 3 Katlı Büyük İstanbul Tünel Projesi"nin, plan tadilat teklifine ilişkin rapor İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından yapılan görüşmelerde onaylandı. 3 Katlı Büyük İstanbul Tünel Projesi İmar Plan Tadilat Raporu 3 Katlı Büyük İstanbul Tünel Projesi, imar plan tadilat raporunda ise  "Güzergahın; kısmen 'rezerv yapı alanı' kapsamında kalmakta olup Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkisinde bulunduğu, kısmen 'gecekondu önleme bölgesi' alanı kapsamında kalmakta olup Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı yetkisinde bulunduğu, kısmen 'karayolları kamulaştırma alanı' kapsamında kalmakta olup Karayolları Genel Müdürlüğü yetkisinde bulunduğu ve yukarıda belirtilen yetki alanları dışında kalan kısımları ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkisinde bulunduğu görülmektedir. Ayrıca teklife ilişkin güzergahın kısmen de 'Boğaziçi Öngörünüm Alanı' kısmında kaldığı ve bu alanda da Boğaziçi Kanunu gereğince yetkinin Boğaziçi İmar Müdürlüğünde bulunduğu görülmektedir." açıklamalarına yer verildi. CHP Evet Oyu Kullandı CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever yapmış olduğu açıklamasında "Aradan iki yıl geçti. Şimdi, revize edilmiş olarak yine önümüze geldi. Ben iyi biliyorum, sizlerde çok iyi biliyorsunuz. Bu plan bu haliyle yine hayata geçirilmeyecek. Karar vereceğiz, Meclis'te geçireceğiz ama uygulanmayacak.Bir süre sonra yine revize edilerek gündeme gelecek. Eğer biz karşı çıkıp ret oyu verirsek yine seçim meydanlarında 'Bu CHP var ya bu CHP.. Bu plana da karşı çıktı.' propagandası yapılacak. Bunu sizlere yaşatmayacağız. Biz bu plana bütün çekincelerimizi göre göre uyarılarımızı yapacağız.Belki bu plan birkaç sefer gelecek ama bu uyarıları yaparken 'evet' diyeceğiz. Bu plan olmalı mıdır, olmalıdır. Yapılmalı mıdır, yapılmalıdır. Ancak konunun doğru planlaması gerekiyor. Bunlar seçime 5 kala gündeme getirilmemeli. Eğer biz bu plana hayır deseydik, AK Parti'lilere malzeme vermiş olacaktık. Hem de seçim sürecinde ne malzeme? CHP Grubu olarak çekincelerimizi dile getirerek 'evet' diyeceğiz" dedi. 3 Katlı Büyük İstanbul Tünel Projesi Eşi Benzeri Olmayan Bir ProjedirAK Parti Grup Başkanvekili Ömer Lütfü Arı ise açıklamasında "Bu büyüklükteki, bu boyuttaki bir projeyi bir seferde sanki 12 vururmuş gibi tamamlayıp yapmak mümkün müdür? Eşi benzeri olmayan ve yoğunluk getirmeyecek bir proje. Eğer bir eksiklik varsa, daha iyi bir çözüm bulunmuşsa ve değiştirilmesi gereken bir husus varsa bunların değerlendirilmesi ve gereğinin yapılması en doğru iştir." diyerek kararı değerlendirdi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@