300 Milyon TL'lik Vurgun Yapan Arsa Avcısı Çetesinin Lideri Tapu Memuru Çıktı!

Ankara'da geçtiğimiz günlerde yapılan arsa avcısı operasyonunda gözaltına alınan 106 kişiden 54'ü emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken 52'si ise adliyeye gönderildi. 300 Milyon TL'lik vurgun yapan çete liderinin ise eski bir tapu memuru olduğu öğrenildi.

300 Milyon TL'lik Vurgun Yapan Arsa Avcısı Çetesinin Lideri Tapu Memuru Çıktı!

Ankara'da geçtiğimiz günlerde Emniyer Müdürlüğü tarafından bir operasyon yapıldı. Bu operasyon ile 2 yıl boyunca teknik ve fiziki takibe alınan 106 şüpheli gözaltına alındı. Dolandırıcılık çetesine dair yapılan operasyonda kamu arazilerini vatandaşlara satma vaadi ile 160 kişinin dolandırıldığı tespit edildi. Geçtiğimiz hafta 14 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen arsa avcısı operasyonu ile çete üyeleri gözaltına alındılar.

300 MİLYON TL DOLANDIRDILAR

Emminet Müdürlüğü Mali, Şubeler biriminin yaptığı araştırma sonucunda çeteye dair önemli bilgiler elde edildi. Örgüt liderlerinin H.Y. , T.B. ve G.Y. olduğu tespit edildi. Ayrıca çete içerisinde 5 tapu memuru, 4 avukat, 2 polis memuru, 1 uzman çavuş ve 1 mühendisin de olduğu öğrenildi. Çetenin ise 160 vatandaşı toplamda 300 Milyon TL dolandırdığı ortaya çıktı. Örgüt üyelerine ait olan 8 araç, 40 iş yeri, konut ve arsa ile30 Milyon TL'ye el konulduğu belirtildi.

20 KİŞİ TUTUKLANDI

Emniyette ifadesi alınan 106 kişiden 54'ü burada serbest bırakıldı. 52 kişinin ise adliyeye sevki yapıldı. Mahkeme kararı ile 32 kişi adli kontrolle serbest bırakılırken 20 kişi için de tutuklanma hükmü verildi.

ÇETE LİDERİ TAPU MEMURU

300 Milyon TL'lik dolandırıcılık yapan çetenin liderlerinden birisi olan A.A.'nın yaklaşık 1 ay kadar önce yine dolandırıcılık suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildiği belirtildi. A.A.'nın asıl mesleğinin ise tapu memurluğu olduğu ve memurluğu bırakarak dolandırıcılık çetesini kurduğu tespit edildi. A.A. cezaevine girmeden önce dolandırdığı kişilerden aldığı paralarla lüks bir yaşam sürdüğünü, çeşitli gayrimenkuller aldığını ve bir galeri açarak lüks araç satışı yaptığını itiraf etti.

TEMİZLİKÇİLİKTEN LÜKS YAŞAMA

Çetenin bir diğer üye H.D.'nin bir temizlikçi firmasında çalışırken 1 yıl önce çeteye katılığı ve kısa sürede büyük kazançlar elde ederek bir şirket kurduğu, otomobil alım satımı yaptığı ve lüks bir yaşam sürmeye başladığı tespit edildi. Çetenin çalışma şekli hakkında da bilgi edinilirken tapu müdürlüğünde irtibatlı oldukları kişilerin görev alanlarına geçip memur gibi işlem yaparak mağdurlara sahte tapu verdikleri öğrenildi.

Çetenin mağdurları ile alakalı bilgiler de ortaya çıktı. Antalya'da sağlık turizmi alanında şirketi bulunan bir iş adamının aynı çete tarafından 4 defa dolandırıldığı tespit edildi. Bu iş adamının toplamda 5 milyon 250 bin TL'sini arsa avcısı çetesin ekaptırdığı bildirildi.