ABD'de İkinci El Konut Satışları Ekim Ayında Beklentileri Aştı, Konut Fiyatları Zamlandı!

Ekonomik gidişatı göstermesi açısından büyük önem taşıyan konut satış rakamları hakkında beklenen rapor yayımlandı. ABD 2. el konut satış rakamları Ekim ayında beklentilerin üzerine çıktı!

Emlak Haberleri 23.11.2021 - 08:02 23.11.2021 - 08:02 Gülcan Özer

ABD konut satış verileri açıklandı. National Association of Realtors (NAR) tarafından ilan edilen rakamlara göre Amerika'da konut satış rakamları Ekim ayında beklentilerin üzerinde bir artış gösterdi. 

Koronavirüs salgını döneminde tüm dünyada insanların hayata bakış açılarının değişmesi, ekonomide yaşanan dalgalanmalar ve değişen yaşam tercihleri ile beraber konut fiyatlarında büyük bir artış yaşanmıştı. Türkiye dünya genelinde konut fiyatlarının en çok arttığı ülke olarak ilk sırada yer alırken Amerika'da da ev fiyatları büyük oranda değer kazanmıştı. 

ABD KONUT SATIŞ VERİLERİ AÇIKLANDI: İKİNCİ EL KONUT SATIŞ RAKAMLARI EKİM AYINDA NE OLDU?

Ekonomilerin gidişatını göstermesi açısından büyük önem taşıyan konut satış istatistikleri Amerika'da memnuniyet yarattı. Ekim ayına ilişkin ikinci el konut satış rakamları raporu National Association of Realtors (NAR) tarafından yayımlanırken rakamlar piyasalara moral aşıladı. 

Ekim ayında Amerika'da ikinci el konut satış rakamı mevsim etkilerinden arındırılmış olarak aylık bazda yüzde 0,8 artarak 6,34 milyon adete yükselerek beklentileri aştı. Açıklanan rakam 2021 yılı için Ocak ayından bu yana açıklanan en yüksek aylık bazda satış rakamı olarak kayıtlara geçerken ekonomistlerin beklentisi satış rakamının 6.2 milyon adet olarak gerçekleşmesi yönündeydi. 

ABD'DE KONUT FİYATLARI KAÇ DOLAR OLDU?

Alım gücünün  düşmesine rağmen konut satış rakamlarının yükselmesi piyasada olumlu yankı bulurken Amerika'da ikinci el konut fiyatları medyan ortalaması yıllık bazda yüzde 13.1 oranında artarak 353 bin 900 dolar seviyesine ulaştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@