Acele Kamulaştırma Kararına İtiraz Davasında Yargıtay'dan Flaş Mülkiyet Hakkı Kararı

Yürütülen projelerde belediyeler ve bakanlık tarafından alınan acele kamulaştırma kararları beraberinde pek çok tartışmayı da getiriyordu. Konu hakkında Yargıtay mülkiyet hakkı kararı açıkladı!

Emlak Haberleri 22.02.2022 - 07:07 22.02.2022 - 07:07 Gülcan Özer

Genelde kentsel dönüşüm projeleri, ulaşım projeleri ve enerji projeleri için tercih edilen acele kamulaştırma kararları hakkında Anayasa Mahkemesi emsal olacak bir karara daha imza attı. 13 Ağustos 2018 tarihinde yapılan başvuruyu karara bağlayan Anayasa Mahkemesi, Kayseri Akkışla Yeni Mahalle'de yer alan dükkan için verilen acele kamulaştırma kararına itirazı kabul etti. 

Söz konusu karar bu nedenle açılan davalarda emsal olması nedeni ile büyük önem taşıyor. 22 Şubat 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Anayasa Mahkemesinin 18/1/2022 Tarihli ve 2018/24998 Başvuru Numaralı Kararı kapsamında "Bakanlar Kurulu kararı olmaksızın acele kamulaştırma yöntemi ile taşınmazın kamulaştırılması nedeniyle mülkiyet hakkının ihlal edilmesi" iddiası kabul edilmiş oldu. 

BAKANLAR KURULU KARARI OLMAKSIZIN BELEDİYE ACELE KAMULAŞTIRMA YAPABİLİR Mİ?

Açıklanan karara konu olan olay Kayseri'de yaşandı. Belediye encümeni tarafından 2017 senesinde imar planında yola isabet eden taşınmazın acele kamulaştırılmasına karar verilerek dükkan sahibine 13 bin 854 TL ödeme yapılarak kamulaştırma işlemi yapıldı. 27 Eylül 2017 tarihinde belediye ile taşınmaz sahibi arasında uzlaşma sağlanmasına rağmen tapuda taşınmaz sahibi ferağ vermedi. 

Bunun üzerine 28 Mayıs 2018 tarihinde belediye taşınmaz sahibine karşı mahkemeye başvuruda bulunarak 2492 Sayılı kanunun 10. maddesi gereğince ileride açılacak davaya esas teşkil etmek üzere kamulaştırma bedeli tespiti ve elkoyma kararı verilmesini talep etti. Başvurucu ise taşınmazın kısmen değil tamamının kamulaştırılması gerektiğini belirterek davaya itiraz etti. 

anayasa mahkemesi kararı

mülkiyet hakkı kararı

Bunun üzerine 13 Ağustos 2018 tarihinde hukuk mücadelesi başlatan taşınmaz sahibinin Anayasa Mahkemesi'nde görülen davasında nihayet karar çıktı. Anayasa Mahkemesi mülkiyet hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna karar verdi. Mülkiyet hakkının ihlal edildiğini belirten Anayasa Mahkemesi, bu ihlal sonucu ortaya çıkan sonuçların ortadan kaldırılması amacı ile kararın Sarıoğlan Asliye Hukuk Mahkemesine gönderilmesine hükmetti. Söz konusu karar bu tip acele kamulaştırma kararları nedeni ile mağduriyet yaşayan taşınmaz sahipleri için emsal karar olması nedeni ile büyük önem taşıyor. Bu karar ile Bakanlar Kurulu kararı olmaksızın belediyelerin bu tip acele kamulaştırma kararı almaları konusunda Anayasa Mahkemesi emsal karar vermiş oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@