Adım Adım PTT Aracılığıyla Enerji Kimlik Belgesi Başvuru İşlemleri

Binalar için zorunlu olan Enerji Kimlik Belgesi, PTT aracılığıyla alınabilir. Peki PTT'den enerji kimlik belgesi almak isteyen vatandaşların yapmaları gereken işlemler neler? Adım adım haberimizde aktarıyoruz.

EMLAK HABERLERİ 12.02.2020 - 10:11 15.07.2021 - 00:10

Binalar için zorunlu olan Enerji Kimlik Belgesi, PTT aracılığıyla alınabilir. Peki PTT'den enerji kimlik belgesi almak isteyen vatandaşların yapmaları gereken işlemler neler? Adım adım haberimizde aktarıyoruz.

Enerji kimlik belgesi alınması zorunluluğu kapsamında vatandaşlar bu işlemlerini PTT aracılığıyla yapabilecekler. PTT üzerinden Enerji Kimlik Belgesi almak isteyen vatandaşlar öncelikle enerji kimlik belgesi formu doldurup ardından diğer aşamalara geçecekler. Tüm bu sürece dair detayları siz okuyucularımızla paylaşıyoruz. PTT ENERJİ KİMLİK BELGESİ FORMUEnerji Kimlik Belgesi almak için başvuru formu dolduracak olan vatandaşlar ilk olarak PTT'nin internet sitesinden bu başvuru formuna ulaşacaklar. Bu başvuru formuna vatandaşlar kurumun resmi internet sitesi üzerinden yada www. ekb-ptt .com internet adresi üzerinden ulabilecekler. Enerji kimlik belgesi başvuru formu 3 sayfadan oluşmakta. Vatandaşlar bu başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra formun çıktısını alacaklar. Ayrıca burada dikkat edilmesi gereken nokta başvuru form ile birlikte eklerinde çıktısını almak olacak. PTT ŞUBESİNDEN BAŞVURU İŞLEMLERİBaşvuru formunu dolduran vatandaşlar daha sonra talep edilen evraklar ve formları bina yönetmeliğinde onaylayacaklar. Vatandaşlar daha sonra bu evraklarla birlikte PTT şubelerinden başvurularını yapacaklar. Başvuru sırasında başvuru formunda belirtilen brüt alana göre EKB ücreti hesaplanacak. Bu ücret PTT şubeleri üzerinden yatırılacak ve iki dekont alınacak. Talep formunun doldurulması, gerekli ödemelerin yapılmasının ardından bu belgeler daha sonra PTT'ye kargolanacak. Bu kargolama için ücret ödenmeyecek. Ayrıca alınan tahsilat makbuzlarından bir tanesi de vatandaşlarda kalacak. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@