Ahde Vefa Nedir?

Günlük hayatta da sık kullanılan kavramlardan olan ahde vefa terimi hukuk dilinde farklı anlamlara gelecek şekilde yorumlanmaktadır.

EMLAK TERİMLERİ 02.03.2019 - 11:28 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Günlük hayatta da sık kullanılan kavramlardan olan ahde vefa terimi hukuk dilinde farklı anlamlara gelecek şekilde yorumlanmaktadır.

Halk arasında verilen sözde durma, sözünü tutma anlamına gelen bu kavram hukuk terminolojisinde doğurduğu sonuçlar bakımından kişileri ve sözleşme taraflarını sorumluluk altına almaktadır. Ahde Vefa Nedir?Ahde vefa terimi bir hukuk terimi olmasının yanında tarafların yaptıkları yazılı veya sözlü anlaşmalara uyma ve sözleşme şartlarında belirtilen hususları yerine getirme anlamına gelmektedir. Sözleşmeler iki tarafa da sorumluluk yükleyen neticeler ortaya koymaktadır. Örneğin bir emlak projesinde müteahhit ve alıcı arasında yapılan konut yapımı sözleşmesi müteahhide her ne olursa olsun verilen sorumluluğu yerine getirmeyi zorunlu kılarken alıcı içinde sözleşmede belirtilen ücretin konutu yapan müteahhide ödenmesini zorunlu kılmaktadır.Ahde vefa yazılı sözleşmeye bağlılık sözlü ifadeyi kabullenme anlamında kullanılmakla birlikte bir sözleşmeden veya sözlü anlaşmalardan doğan durumlarda ahde vefadan bahsedebilmek için her iki tarafında özgür ifadelerini ortaya koyarak sözleşmeye taraf olmaları gerekir. Sözleşmenin her iki tarafının ya da yalnızca bir tarafın rızasının bulunmadığı veya kişinin baskı ve tehdit altında sözleşme imzaladığı durumlarda ahde vefa kavramından söz edilemez. Ahde Vefa İlkesinin SonuçlarıBir hukuk terimi olan ahde vefa borçlar kanunu çerçevesinde düzenlenen ilkeleri içermektedir. Ahde vefa ilkesi gereği her iki sözleşme tarafında meydana gelen olumlu ya da olumsuz gelişmeler sözleşme ile meydana gelen sorumlulukların yerine getirilmesinin önüne geçmemeli, verilen sözlerin tutulması gerekmektedir.Örneğin yapım aşamasında satın alınan bir binanın binayı yapan kişi veya şirket tarafından ahde vefa ilkesi gereği tamamlanarak alıcıya teslim edilmesi gerekir. Binanın satın alınan müteahhit tarafından zamanında teslim edilememesi veya yarıda bırakılması ahde vefa ilkesinin çiğnenmesi ve mükellef olunan işlemin gerçekleşmemesini ortaya çıkaran bir durumdur. Kaynak: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@