Aile Konutu Şerhi Nasıl Konulur, Kaldırılır?

Son dönemde banka kredi borçları nedeni ile el konulan evlerin sayılarının artması ile beraber aile konutu şerhi konusu daha çok araştırılmaya başlandı. Peki, aile konutu şerhi nedir, nasıl konulur?

Aile Konutu Şerhi Nasıl Konulur, Kaldırılır?

Hem kadın hem de erkek için aile konutu olarak kullanılan taşınmazın izinsiz satılmasını engellemek adına alınan önlemlerden biri de aile konutu şerhi olarak öne çıkmaktadır. Tapu üzerine konulan bu şerh ile tarafların karşılıklı rızası olmaksızın aile konutunun satılması, kiraya verilmesi ya da bir borca karşılık olarak ipotek gösterilmesi yasaklanır.

AİLE KONUTU NEDİR, AİLE KONUTU ŞERHİ NEDİR?

Eşlerin çocukları ile beraber oturdukları konuta aile konutu adı verilmektedir. Yani evlenen kişilerin ortak olarak oturmak için kullandıkları konut aile konutu olarak kabul edilir. Ailenin beraber yaşamını sürdürdüğü konut için talep edilmesi durumunda konutun diğer eşin rızası ve onayı olmadan kiralanması ve satılması gibi mülkiyet hakkını sınırlandıran devir ve işlemlerin yapılamamasını sağlamak adına tapuya konulan şerhe aile konutu şerhi adı verilmektedir.

AİLE KONUTU ŞERHİ NASIL KONULUR, KALDIRILIR?

Aile konutu olarak kullanılan taşınmazın bağlı olduğu tapu dairesine eşlerden şerh koydurmak isteyen tarafın konutun tapusu ve Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi üzerinden alacağı yerleşim yeri belgesi ile medeni halini gösterir nüfus kayıt örneği ile başvuruda bulunması yeterlidir. Aile konut şerhinin kaldırılması için ise yine şerh koyduran eşin şahsen başvuruda bulunarak bu şerhi kaldırmak istediğini beyan etmesi yeterlidir.

Aile konutu şerhi bulunan taşınmaz diğer eşin rızası olmaksızın satılamayacağı gibi kira sözleşmesi yapılamaz ya da bir borca karşı teminat olarak gösterilemez.

SONRAKİ HABER