Akkuyu NGS 3. Reaktör Temeli Putin ve Erdoğan Tarafından Atıldı!

Tamamlandığında Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacak Akkuyu Nükleer Enerji Santrali projesinin 3.

Akkuyu NGS 3. Reaktör Temeli Putin ve Erdoğan Tarafından Atıldı!

Tamamlandığında Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacak Akkuyu Nükleer Enerji Santrali projesinin 3. reaktörü için temel atma töreni düzenleniyor.

Törene video konferans yöntemi ile Rus Devlet Başkanı Viladamir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da katılıyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN AKKUYU NÜKLEER ENERJİ SANTRALİ AÇIKLAMASI!

Düzenlenen törende Rusya Devlet Başkanı Putin'den sonra konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Mükemmel bir planlama gerekiyor. Emniyetten kesinlikle taviz vermiyoruz. Yaklaşık 550 bin parçadan oluşan en önemli güvenlik sistemleri ile donatıyoruz, uluslararası uygunluğuna mutlaka dikkat ediyoruz.

Bu devasa projeyi Türk-Rus iş birliğinin sembol eserlerinden biri olarak görüyoruz. Değerli dostum ile tesis ettiğimiz yakın diyalog, bölgesel istikrarın ve barışın korunmasında da büyük önem taşıyor. Önümüzdeki dönemde bu iş birliğini ilerletmekte kararlıyız.

Geçen yıl koronavirüs nedeniyle kaybettiğimiz ekonomi ve turizm ilişkilerindeki ivmeyi bu yıl telafi edeceğiz. Başta Sayın Putin olmak üzere projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diyerek projede görev alan tüm personel ve çalışanlara teşekkür ettiğini dile getirdi.

AKKUYU NÜKLEER ENERJİ SANTRALİ NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

Bugün düzenlenen tören ile Akkuyu Nükleer Enerji Santralinin 3. reaktörünün temeli atılacak. Toplam 4 reaktörü bulunacak olan NGS projesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından törende yapılan açıklama ile 4. reaktörün temel atma törenin de önümüzdeki sene yapılacağı duyuruldu.

Projenin tamamlanması etaplar halinde sağlanırken ilk reaktörün devreye alınması ve enerji üretimi için belirlenen tarih ise 2023 olarak duyurulmuştu.