Akkuyu NGS Yapılıyordu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yeni Nükleer Santral Açıklaması Geldi!

EPDK Hizmet Binası ve Yapımı Tamamlanan Enerji Santrallerinin Açılış Töreni etkinliğine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni nükleer santral inşaatı açıklamasında bulundu.

Emlak Haberleri 09.11.2021 - 15:37 09.11.2021 - 15:37 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugünkü programını EPDK Hizmet Binası ve Yapımı Tamamlanan Enerji Santrallerinin Açılış Töreni'ne ayrıldı. Düzenlenen törende özel bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun göstermiş olduğu performansı gurur verici olarak nitelerken Türkiye'nin yeni nükleer enerji santralleri yatırımları yapacağını açıkladı. 

Türkiye şu anda Rusya ile ortak olarak Akkuyu Nükleer Enerji Santrali projesinde çalışırken Erdoğan hem Akkuyu NGS projesi hakkında hem de yeni enerji projeleri hakkında törende önemli açıklamalarda bulundu. 4 senede inşa edilen EPDK hizmet binası da bugün itibari ile resmen açılmış oldu. 

EPDK HİZMET BİNASI AÇILDI! 

Türkiye'nin en önemli kurumlarından birinin de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK olduğunu belirten Erdoğan kurumun tek eksiğinin hizmet binası olduğunun, onunda artık tamamlandığını belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti. Yapılan yeni hizmet binasının yatay mimari ile inşa edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan binanın çatısının tamemen güneş enerjisi ve su ısıtma panalleri ile kaplandığını dile getirdi. 

AKKUYU NGS NE ZAMAN AÇILACAK, SON DURUM NE?

İnşaatı tüm hızı ile devam eden Akkuyu NGS projesi hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan dev projenin 2023 senesinde ilk reaktörünü devreye almayı planladıklarını belirterek "Akkuyu'nun ardından sırayla 2. ve 3. nükleer güç santralimiz için hazırlıklara başlayacağız. Her ne kadar çevrecilik adına sokakları yakıp yıkanlar attığımız her adım gibi bunu da eleştirseler de biz nükleer enerjiyi ülkemize kazandırmakta kararlıyız. 32 ülkede 443 NGS hala faaliyetteyken Türkiye nükleer enerjiye sahip olmasın demek ihanet değilse gaflettir" diyerek NGS projelerinin devamının geleceğini dile getirdi. 

Çevreciler risklerinin büyük olması nedeni ile nükleer enerji projelerine karşı çıkarken Erdoğan ise NGS projeleri ile beraber yenilenebilir enerji santrallerine de hız vereceklerini dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@